אשתי הנשיאה: הילרי קלינטון סוחפת את הוליווד

מ"האישה הטובה" עד "סקנדל" - כך הפכה הילרי קלינטון מדמות נלעגת במערכונים להשראה עבור יצירת דמויות טלוויזיוניות של נשים חזקות. וגם: למה יש לה סיכוי לנצח בבחירות?

אור בר שלום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום, עכבר העיר

הכרזתה של הילרי קלינטון בתחילת השבוע על התמודדותה לנשיאות מטעם המפלגה הדמוקרטית הפתיעה מעטים, אם בכלל. מאז שהפסידה בבחירות המוקדמות ב-2008 למועמד הצעיר, הכריזמטי והאפרו-אמריקאי ברק אובמה, ידעה האומה האמריקאית שמדובר בעניין של זמן עד שקלינטון תבקש שוב את המנדט להתמודד על התפקיד החשוב ביותר בעולם. למעשה, יש אומרים שקלינטון סימנה את מסלולה לכס הנשיאות לפני יותר מ-25 שנה, עוד בטרם החל מסע הבחירות המוצלח של בעלה ביל קלינטון. נכון להיום דרכה לבית בשדרות פנסילבניה 1600 נראית מבטיחה ביותר. במפלגה הדמוקרטית אין ממש מי שיקרא עליה תיגר, והמפלגה הרפובליקנית עוד לא השכילה למנות מועמד שווה ערך. חוץ מזה קלינטון כבר הצליחה לגייס לצידה את החבורה המשפיעה ביותר בעולם: סלבריטאים.

» מדריך לסדרות שעדיין לא הגיעו לארץההפסד של קלינטון ב-2008 לאובמה צרב לעורכת הדין בוגרת אוניברסיטת ייל, שקיוותה לרשת את המינוי של המפלגה הדמוקרטית בקלות, והביאה עמה ניסיון של שנים כפירסט ליידי וסנטורית חרוצה ומוצלחת. כוכב השביט משיקגו, סנטור אלמוני שהציע תקווה למיליוני הצעירים שהושפעו ממדיניותו ההרסנית של בוש, הפך את קלינטון מאישה מנוסה לדודה טרחנית. תעשיית הבידור (והכסף הגדול שמאחוריה), שזיהתה מוקדם לאן הרוח נושבת, מיהרה להיטפל לקלינטון. תמונות לא מחמיאות שלה בחליפות מיושנות הופיעו בעיתונות ונקטלו על ידי משטרות האופנה המרושעות (יריביה הגבריים אגב, לא 'זכו' לאותו יחס), היא ספגה ביקורת על קמפיין הבחירות שלה ותשדירים בעלי אופי שוביניסטי ומיזוגיני עקצו אותה. התקשורת הליברלית, שנהנתה להגחיך את שרה פיילין, העלתה גם את קלינטון למוקד. ב"סטארדיי נייט לייב" הרבו להתבדח על התדמית הדודתית של קלינטון, ולא הרפו גם כשהגיעה בעצמה להתארח. באחת התוכניות אפילו הודתה קלינטון בפני הצופים ש"המערכון אינו הפגנת תמיכה במועמד זה או אחר. אני יודעת מפני ששאלתי אם אפשר לראות בו הבעת תמיכה ונעניתי ב'שום פנים ואופן לא'". התוכנית MADTV לקחה את הנושא לכיוון יותר פרובוקטיבי והראתה את קלינטון ואובמה בחדר המיטות בפרודיה על הקליפ 'אמברלה' של ריהאנה.

פעם מושא ללעג - היום מודל לחיקוי. פיילין וקלינטון בחיקוי של SNL:

עכשיו תורי אבל שבע שנים הם הרבה זמן להתגעגע. הזוג קלינטון, מערכת היחסים ביניהם והנראות הציבורית הפומבית שלהם היא אחד הנושאים האהובים על האמריקאים. עוד מימי מוניקה לוינסקי ותקופת הנשיאות של קלינטון הקפידו בתקשורת לתעד את המשפחה הנשיאותית באלפי ספרים, מאמרים, ביוגרפיות רשמיות יותר ופחות וסרטים תיעודיים. ארון סורקין למשל, דמוקרט מושבע ומעריץ, הודה לא פעם בראיונות כי את דמותה של אביגיל ברטלט מ"הבית הלבן", אשתו-של ביסס על הילארי קלינטון וסייע לקבע את דמותה של האישה הראשונה כאקטיבית, יוזמת ועם אג'נדה פוליטית משלה. הדים לאומץ התסריטאי הזה ניתן לאתר גם בסדרה של רשת ABC שעלתה ב-2005 בשם "גברתי הנשיא" עם ג'ינה דוויס. נכון, הסדרה הייתה די מגוחכת והרגישה כאילו נכתבה בשיעור תסריטאות למתחילים, אבל התגובות החיוביות לרעיון שבבסיסה אותתו שיש עם מה לעבוד, ובעיקר שיש קהל פוטנציאלי. ובדיוק את הקהל הזה קטפה "האישה הטובה", אולי הסדרה המצליחה ביותר של רשת CBS בשנים האחרונות. היוצרים, מישל ורוברט קינג, הודו כי הרקע לכתיבת הסדרה היו (גם) הקלינטונים וספציפית פרשת מוניקה לוינסקי. "שנה וחצי לפני שעלינו לאוויר היה מפל של שערוריות שעירבו מין ופוליטיקה", אמרה מישל קינג בראיון למגזין עורכי דין. "מביל והילרי, לדיק מוריס ועד אליוט שפיצר - הם היו בכל רחבי התרבות שלנו, ותמיד הבעל היה שם מתנצל, כשהאישה עמדה לצידו. מה שמעניין בשערוריות הללו היה שהנשים המדוברות היו כולן במקרה גם עורכות דין. אז ידענו שיש פה סיפור". אלישיה פלוריק, שנבראה בדמותה של קלינטון, הפכה במהלך שש עונות מתוכננות היטב לדמות מופת ופוליטיקאית מיומנת. גם היא נבגדה על ידי בעלה בפומבי, גם היא בחרה להישאר לצידו בזמן שכל העולם קרא לה לזרוק אותו לעזאזל ובעונה הנוכחית היא גם הולכת וכובשת את משרת התובעת הכללית של שיקגו, התפקיד שבעלה מילא בעבר. ומשם הדרך פתוחה למשרת המושלת ואתם יודעים את ההמשך – הנשיאה הבאה של ארצות הברית.

גם אני רוצה להיות התובעת של שיקגו: "האישה הטובה"

אשמור לך ושמור לי

בכלל, המודל הקלינטוני שבו הבעל נבחר למשרה פוליטית בשיתוף פעולה ותמיכת האישה, ואז מפנה לה את התפקיד הודגם היטב בטלוויזיה האמריקאית בשנים האחרונות. בעונה הנוכחית של "סקנדל", סדרת הגילטי פלז'ר שבוחשת בפוליטיקה הוושינגטונית עד לרמת האבסורד, מתגלה הסכם סודי בין הנשיא פיצ'רלד גרנט לאשתו מלי. היא נשאה אותו על גבה במשך כל שנות כהונתו, חייכה לתורמים ואפילו ספגה אונס אכזרי ורצח של בנה (אמרנו מופרך, כן?) כדי שבסיום התפקיד הרשמי שלו יריצו אותה לתפקיד הנשיאה. "הבטחת לי, עכשיו תורי!", היא מטיחה בו כשהוא מציע למנות את מושלת מקסיקו הכריזמטית לסגנית שלו. "תמנה לי מישהו שאוכל לנצח". ב"בית הקלפים", התוכנית שביל קלינטון עצמו הכריז עליה "שהכל בה אמת" ההשראה מהחיים האמיתיים הולכת רחוק יותר. אחרי שבמשך שתי עונות עסקנו במערכת היחסים העוצמתית בין בני הזוג אנדרווד, בעונה הנוכחית אנחנו זוכים להתמקד בטיפוס העיקש של קלייר לעמדה פוליטית משמעותית בדרך לכבוש פסגה גבוהה יותר. היא דורשת שפרנסיס ימנה אותה כשגרירה באו"ם כדי לצבור רקורד מעשי לימים שיבואו, ולא מפחדת ליצור משבר בינלאומי ולהפעיל את כל האומות המאוחדות כדי להשיג את מטרתה. בארבע השנים האחרונות הפכה הוליווד מידידה לתומכת (ומממנת משמעותית למסע הבחירות). אם את "בית הקלפים", "סקנדל" ו"האישה הטובה" ניתן עוד לפטור במרדף אחרי עלילה טובה ועסיסית שהקלינטונים מספקים, באו כמה סדרות שנראות כאילו הן מסע יחסי ציבור לקראת קמפיין קלינטון 2016. "חיות פוליטיות", שעלתה ב-2012 והביאה את סיגרוני ויבר למסך הקטן, נכתבה על פי הביוגרפיה של קלינטון. גם פה יש אישה ראשונה לשעבר שנבגדה בפומבי על ידי הבעל, ומונתה לאחר מכן למזכירת המדינה. כאן נטלו התסריטאים חירות אמנותית, הניחו לדמותה של ויבר להתגרש ונתנו לה להוביל את האומה למקום טוב יותר. "Madam secretary" שעלתה ברשת CBS בסתיו האחרון, וחודשה לא מזמן לעונה שנייה הציגה את טיה ליאוני במראה "הילרי קלינטון הצעירה". אותה בלורית שיער, אותה חזות נמרצת ואותו תפקיד – מזכירת המדינה שפותרת כל בעיה ברגישות, נחישות וקורטוב של אינטואיציה נשית. שחלילה לא תפספסו את הרמז.

את מי את מזכירה לי? טיה ליאוני ב-Madam secretary (צילום מסך)השינוי שעובר על עיר הסרטים והפיכתה למעודדת הנמרצת של הילרי קלינטון נובע קודם כל מאינטרסים כלכליים. נכון, הוליווד תמיד הייתה ליברלית-דמוקרטית, והקלינטונים חברים של כל הג'פרי קצנברגים בעולם, אבל מדובר ביותר מזה. בעשור האחרון מפנימים בתעשיית הטלוויזיה האמריקאית את כוח הקנייה העולה וגובר של נשים בגילאי 25-50. בדיוק קהל היעד הטבעי שבו נמצאות מצביעותיה של קלינטון. אלה נשים שמכורות ל"אישה הטובה", לא מפספסות פרק של "סקנדל" וסייעו למשוך בכוח כרטיסי האשראי שלהן את אמריקה מהמשבר הכלכלי של 2008. הן אלה שמחליטות איזה מנוי כבלים לעשות, לאיזה סרט הולכים ואיזו מכונית שהופיעה באיזה פרק קונים. הן מחפשות דמויות נשיות חזקות, פמיניסטיות ועצמאיות שאיתן יוכלו להזדהות. אם קלינטון תיקח את הבחירות, זה יהיה בזכותן והוליווד תמשיך לספור את הדולרים.

כתבות מומלצות

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

שחקני ריאל עם הגביע, אמש בצרפת. זכייה 14 בליגת האלופות של מועדון הפאר הספרדי

"רציתי לקבל קצת כבוד ליד השם שלי": קורטואה חגג משחק מושלם

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"