איכות כחול-לבן: כך הפכנו למעצמת תרבות

סרטים שנראים כמו באירופה, טלוויזיה שנראית כמו מארצות הברית ומוזיקה שלא מהעולם הזה - למרות הכל, תוצרת התרבות המקומית נראית בינלאומית מאי פעם

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

לכל אחד מאתנו יש חבר כזה (טוב אולי לא חבר, ידיד), שמצהיר בכל הזדמנות, במעיין גאווה אנינה שהוא "לא רואה סרטים ישראליים! כי הרמה נמוכה, ובכלל כותבים פה רק על מלחמות". אלא שדווקא בתקופה האחרונה חרף המאבקים הפוליטיים, הקיצוצים התקציביים ואפילו בתוך הקרבות בין מירי רגב לאמנים, מתעוררות בתרבות המקומית מגמות חדשות ומבטיחות. בקולנוע למשל החליטו גם היוצרים שהגיע הזמן לצאת מלבנון, והגישו בשנה האחרונה סרטים בעלי אמירה אנושית מדויקת. במוזיקה נרשמה פתיחות למגוון סגנוני רחב השואב ממטענים תרבותיים מקומיים וזרים גם יחד, ובראש כל אלה הטלוויזיה, שנותנת פייט לסדרות הזרות, עם קומדיות ודרמות משובחות המוכיחות שניתן לעסוק בנושאים כלל אנושיים תוך שמירה על צביון ישראלי ייחודי. אז בשביל מי שעדיין לא עבר לכחול לבן, אספנו מצבור נאה של המלצות מקולנוע מקומי, מוזיקה משובחת וסדרות ישראליות מומלצות.

קולנוע

הקפות - סרטה של לי גילת הוא חגיגה צבעונית של רגש, החוקרת את עוצמתה של קהילה. אהרון בן ה-13 זוכה לעמוד במרכזן של חגיגת שמחת-תורה השכונתית, ולהתנסות באהבה ראשונה. אלא שעל יומו הגדול מעיבים היחסים בין הוריו, ההולכים ונעכרים ומשפיעים על הדינמיקה השכונתית כולה.

את לי לילה - לירון בן שלוש ואסף קורמן יצרו את סיפורה של חלי, אשה צעירה שנושאת לבדה בנטל הטיפול באחותה גבי, הלוקה בשיתוק מוחין. הקשר בין השתיים מתערער כשלחייה של חלי נכנס גבר, והיא נקרעת בין האהבה והמחויבות לאחותה, לבין הצורך בחיים משלה מחוץ לתלות החונקת.בין מחויבות לעצמאות. "את לי לילה":

מוזיקה

A-WA – האחיות חיים בהרכב נשי עם גרוב ייחודי השואב משירת נשים תימנית עתיקה, ומעניק לה קצב עדכני וכובש. הרכב כבר צבר מעריצים ברחבי המזרח התיכון, עם עשרות אלפי צפיות יוטיוב במצרים, ערב הסעודית, פקיסטן ואפגניסטן.

ג'יין בורדו – להקת קאנטרי-פולק עברי, שהוציאה לפני פחות משנה אלבום ראשון, המספק טקסטים שנונים ומלאי הומור, בסגנון מוזיקלי יוצא דופן ומרענן בנוף המקומי. יוצא דופן ומרענן. ג'יין בורדו:

טלוויזיה

השוטר הטוב – סדרה קומית בכיכובו של יובל סמו שתעלה במהלך אוגוסט. סמו מגלם את דני קונפינו, שוטר החוזר לגור עם הוריו ואחיו העבריין, ונאלץ להתמודד עם הפער בין ההערכה לה הוא זוכה בתחנת המשטרה למאבק על מקומו בזירה המשפחתית.לא מערבבים חוק ומשפחה. יובל סמו ב"שוטר הטוב" (צילום: ערן כהן)

להרוג את הסבתא – יוצרי בת ים-ניו יורק, אחת הסדרות הישראליות המומלצות בכל הזמנים, חוזרים למרקע עם סיפורה של משפחת זליג קשת היום המונהגת ביד חזקה על ידי סבתא עליזה, המסרבת להצעות למכור את הקרקע השווה מיליונים עליה היא גרה. בני המשפחה, החולמים על העושר המובטח, מתמודדים עם המצב במגוון דרכים דוגמת חזרה בתשובה, התמכרות לסמים ואפילו נסיונות רצח.שטיסל 2 – אחרי שנתיים של הפוגה ישובו בני משפחת שטיסל החרדית אל המסך בסתיו הקרוב. במרכז העונה החדשה יעמוד נוחעם (ששון גבאי), אחיו של שולם, החוזר לחייו ומביא עמו יריבויות ישנות ואהבות חדשות. הסגנון השטיסלי מוכיח שגם דרך שימוש במאפיינים מקומיים מובהקים, ניתן לגעת ברגישות ובהומור בחומרי היסוד של החוויה האנושית.געגועים למשפחת שטיסל. מתוך העונה הראשונה:

כתבות מומלצות

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?