טום באום: "יש מעריצות שצועקות 'טום, בעלי!', ואני כזה 'פחות'"

בין הצחוקים ב"מלחמת המינים" לצילומי תכנית הילדים שלו, טום באום מצא את עצמו עומד בשקט בעצרת לזכר הנערה שנרצחה במצעד בירושלים, ונזכר איך גם הוא כמעט הפך לקורבן של הומופוביה

דניאל שירין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שירין, עכבר העיר

יש לי גם צד חרדתי. טום באום (צילום: ערן לוי)

"אני וקובי מימון מתחתנים בפרק האחרון", מודיע טום באום באופן חגיגי. "סתם, לא. לצערי הוא החליט שהוא חוזר לאשתו. התחלתי איתו כפאנץ' בתכנית הראשונה כי אני נורא אוהב את המראה שלו, אבל קלטתי שזה נורא מביך אותו. אז המשכתי עם זה!". אל תמצמצו פעמים כי טום באום (22) יספיק לספר בזמן הזה שני סיפורים ולהשחיל עוד רבע פאנץ'. כן, בניגוד למרואיינים אחרים, אותו לא ממש צריך לדובב. התירוץ לשיחה: קידום תכנית הסטנדאפ "מלחמת המינים" (רשת) שמגיעה היום (שישי) לסיומה, ובה באום מגיש פינה. התזמון: מעט בעייתי חייבים להודות, לאחר שבוע מורכב שעבר על הקהילה הגאה (אבל עוד נגיע לזה).

תמיד היית מצחיק?"הומור זה משהו שנמצא איתי מגיל קטן, זה בדמי. הייתי במגמת תיאטרון בעירוני א', ותמיד הייתי מקבל את התפקידים המצחיקים. מת על זה כשאנשים סביבי צוחקים, אבל בחיים לא חשבתי שאעשה סטנד-אפ".

איך זה קרה באמת?"אחרי שעשינו פיילוט הבנתי שאני נורא טוב בלספר סיפורים ובעצם נתנו לי פינה שבה אני כאילו יורד על כולם. לא הסתכלתי על זה כסטנד-אפ, אלא יותר כמונולוג – אולי זה מה שעוזר לי לתפוס את זה יותר בקלילות. אני זוכר שאחד הסאנדפיסטים שהתארחו בתכנית שאל אותי לכמה זמן אני עולה, ואמרתי לו 'ארבע-חמש דקות כזה'. הוא פשוט לא האמין, מדובר בהמון זמן במושגים של סטנד-אפ! זה אולי נראה זורם וקליל מבחוץ, אבל מבפנים יש לי גם את הצד החרדתי והקשה עם עצמי, שאולי אני לא עושה את זה מספיק טוב. בתכנית הראשונה הרגלים שלי אשכרה רעדו".

"לא חשבתי שאעשה סטנד-אפ". טום באום מתנסה:

לאחרונה התחלת להנחות תכנית בערוץ הילדים, מה שהופך אותך למנחה ההומו המוצהר הראשון שם. זה משתלב בעשייה שלך?"בשבוע שעבר קרה האירוע הנורא במצעד בירושלים, ואחרי כמה ימים הודיעו ששירה, הנערה שנדקרה שם, נפטרה. נורא רציתי להגיד על זה משהו בתכנית בערוץ, אבל לצערי זה לא כל כך הסתדר כי זו תכנית פאן כזו וחופש גדול. גם קצת היה קשה לי למצוא את המילים".

יכול להיות שאנחנו חיים בסרט? בועה תל אביבית של קבלה ומצעדים, כאשר בפועל במקומות כמו ירושלים דוקרים אנשים?"יש מצב. התחושה הזו שאנחנו במגמה מדהימה נובעת מכך שאנחנו בכל מקום בפריים טיים ובתקשורת וכשאתה מציף משהו אמורה להיות אליו יותר קבלה והבנה. אני מודה שהמקרה בסוף השבוע גרם לביטחון שלי בעניין להתערער קצת. אבל אני לא מאמין שזו הדת האמיתית, בטוח שיש דת אחרת מקבלת יותר".

קרה כבר שילדים שאלו אותך אם יש לך חברה?"זה מצחיק. יש מעריצות שצועקות 'טום, בעלי' ואני כזה 'פחות'. קורה גם שאני מצטלם עם חברה טובה והילדים מיד שואלים אם זו בת הזוג שלי. אני חושב שהבוגרים יודעים שאני הומו, אבל האמת? לא ממש אכפת להם. שאלתי כמה ילדים גדולים יותר, מאלו שמשחקים כדורגל וכאילו גברים קטנים, מה דעתם על הומואים – הם אמרו שהם לגמרי אחלה ושלא אכפת להם מזה. אני חושב שילדים היום נמצאים במקום יותר מתקדם מחשבתית מהבחינה הזו".

"היה קשה לי למצוא את המילים" (צילום: ערן לוי)

"עמדתי בעצרת בלי פחד"

איפה תפסו אותך הידיעות על פיגוע הדקירה בירושלים?"הייתי בצילומים עם מושיק גלאמין שבא לשפץ לי את הבית בתכנית שלו, לא הסתכלתי בפלאפון ופתאום מישהו בא ואמר 'שמעתם מה קרה בירושלים?'. פתאום תקפה אותי צמרמורת שלא עזבה אותי שעות. במשך יומיים ניסיתי לנסח פוסט שיתייחס למה שקרה, רציתי להגיד משהו, שלחתי אותו לחברים ובסוף ויתרתי. רציתי להגיד משהו, אבל פשוט לא היו לי מילים".

גם זה קורה."זה הזכיר לי איך לפני שש שנים בגיל 16 הייתי בדרכי לבר נוער, כשפתאום התקשרו אליי ואמרו לי לא לבוא, סיפרו שהיה פיגוע. איחרתי לשם ויכול להיות שזה הציל את החיים שלי. זה גורם לי לחשוב על הילדים – הצעיר ההומו מירושלים, הנערה הלסבית מדימונה שעושים את הצעדים הראשונים שלהם מחוץ לארון, אבל שנאה כזו עלולה להחזיר אותם פנימה. ביום שבת הלכתי לעצרת שהייתה לזכרה של שירה ועמדתי שם בלי פחד. היה נראה לי נורא חשוב".

זכרונות מהבר נוער. העצרת בגן מאיר לזכר הנרצחת (צילום: ערן לוי)

בתור מי שיצא מהארון בגיל צעיר – איפה אתה עומד בעניין יציאה מהארון של מפורסמים והכוח שזה נותן?"אין פה תשובה נכונה אחת. אני לא מאלה שחושבים שכולם צריכים לצאת מהארון, אבל גם ממש לא חושב שכדאי להישאר שם. אם בן אדם חושב שהוא צריך זמן, מי אני שאגיד לו שהוא צריך לצאת מהארון עכשיו? אני אדם קיצוני מאוד אז ברגע שאני מחליט משהו אני חייב לומר אותו לעולם, וזה משהו שלפעמים גם פוגע בך, כי לא כולם רוצים בטובתך. אני כן חושב שאנשים צריכים להיות שלמים עם עצמם ויציאה מהארון היא דבר טוב, אבל מותר לקחת את הזמן".

"מלחמת המינים", שישי, 21:30, ערוץ 2 – רשת