מסך הכאב: המלצות צפייה ליום הזכרון

שלושה ימי מלחמה שנעלמו, ההתמודדות של חיילים בעלי מוגבלויות, האלוף המיתולוגי של טקס יום העצמאות ורוני דלומי יוצאת למסע בעקבות חלל צה"ל - מדריך צפייה אלטרנטיבי ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

בין יום הזיכרון ליום העצמאות, תשנה גם הטלוויזיה את פניה ותציג את מסך העצב - סרטים, תכנית דוקומנטריות, תעודה וגם דרמה, העוסקים בחיילים או בחללים שנפלו במהלך מלחמות ישראל השונות והפיגועים. יש מי שמעדיפים להתנתק ביום זה מהטלוויזיה לטובת טורנט שהוכן מראש ויש מי שמעדיפים דווקא להתחבר לעצב. בין לבין, אולי תצליחו למצוא כמה הצעות צפייה אלטרנטיבות שיסייעו לכם לזכור.

» שירים בכיכר 2016» אירועי יום הזיכרון בחיפה» אירועי יום הזיכרון בתל אביב» אירועי יום הזיכרון בירושלים» שירי הזיכרון מאז ועד היום

ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל – יום שלישי, 10 במאי » התגנבות יחידים, yes קולנוע ישראלי, 20:01 זהו סיפורה של מחלקת ג'ובניקים מיוחדת שעוברת טירונות בבה"ד 4 בשנות החמישים. המחלקה מורכבת מבעלי מומים שונים ועולים חדשים, כשכל חייל נאבק כדי לצלוח את הטירונות בשלום. הסרט מתמקד באלון (עוז זהבי), קיבוצניק שמאמין שהוא נמצא במקום בטעות, ואבנר (גיא אדלר), בחור ממוצא מזרחי שהצבא לא מעניין אותו, ותחת זאת הוא מתרכז בכיבוש ליבה של זיוה (ליאל דניר). שניהם נכשלים במשימתם, אבל כל אחד מהם מתמודד עם הכישלון באופן שונה.

» שירים בכיכר, ערוץ 2, 21:00גם השנה יתקיים בכיכר רבין הטקס שכבר הפך למסורת, "שירים בכיכר". במסגרת האירוע יוצגו קטעים שונים מסיפורי נופלים, שיסופרו על ידי בני משפחותיהם וקרוביהם, לצד שירים מוכרים. את האירוע ינחה ליאור אשכנזי, ויקחו בו חלק בין היתר היהודים, דודו טסה, ג'ין בורדו, קרן פלס, עוזיה צדוק, מה קשור, אילנית, אהובה עוזרי וגיא ויהל. הטקס יעובר בשידור חי ברשת ומופק על ידי המחלקה למופעים של עיריית תל אביב-יפו.

» ואלס עם באשיר, yes דוקו, 21:00זהו סרט מסע מצויר שצולל לנבכי התודעה של הבמאי והתסריטאי ארי פולמן, ומנסה להתחקות אחר שלושה ימים במלחמת לבנון הראשונה שנמחקו מזיכרונו. מה שמתחיל ב-26 כלבים משוגעים שרצים בהתקף זעם ברחוב רוטשילד בתל אביב, נמשך במפגשים חטופים עם חבר ילדות בהולנד המושלגת, והולך ומתביית בביירות הסוראליסטית של ימי המלחמה. הסרט זכה בפרס גלובוס הזהב והיה מועמד בטקס האוסקר.

לאן נעלמו הימים? צפו בטרילר של "וואלס עם באשיר":

» אנקורים ברשת - ערוץ 10, 22:30פלוגת הסיור מחטיבה 7 איבדה במהלך מלחמת יום כיפור בקרב בבוקעתא 24 לוחמים. 35 שנה אחרי הקרב ההוא הלוחמים מתאחדים בנסיון לשחזר את שארע בדקות הקרב ההוא ולהיזכר בחבריהם שנפלו. הסרט כולל, בין היתר, ראיונות עם אלוף (במיל') יאנוש בן-גל, מפקד חטיבה 7 לשעבר; יועץ רה"מ לשעבר, רענן גיסין, ששכל את אחיו בקרב, ומפקד מחוז ש"י במשטרה, ישראל יצחק, שנמנה בין הפצועים.

» זוכרים, שרים ומספרים, ערוץ 2, 22:30אירוע שירה וזיכרון נוסף שיתקיים במהלך היום בבריכת הסולטן, מול מגדל דוד וחומות העיר העתיקה. השנה עומד האירוע בסימן משפחות החללים והנרצחים מגל הטרור האחרון. על הבמה יחשפו סיפורי המשפחות שהצטרפו למשפחת השכול בחודשים האחרונים, בהם זה של משפחותיהם של דפנה מאיר ז"ל, אלון בקל ז"ל, הדר כהן ז"ל ואהרון בניטה ז"ל. את האירוע תנחה הילה קורח וייקחו בו חלק בין היתר: הראל סקעת, קרן פלס, עידן עמדי, נינט טייב, כנסיית השכל, אליעד נחום, עדן בן זקן ועמיר בניון.

שיר זיכרון. נינט טייב (צילום: דודי סער)

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל – יום רביעי, 11 במאי

» קווים מקבילים, ערוץ 1, 16:30אורית היא אלמנת מלחמה, שלאחר ששכלה את בעלה, נישאה בפעם השנייה ובנתה משפחה חדשה ואוהבת. למרות זאת, היא מתקשה להיפרד בחלומותיה ומחשבותיה מהאיש הראשון שאהבה ושנפל בקרב. דמותו מופיעה בראשה ללא הרף, בעיקר סביב ימי האזכרה. הפגישות הדמיוניות ביניהם מעכירות את יחסיה עם ילדיה ועם בעלה, כשלבסוף היא מבינה שכדי להציל את משפחתה הנוכחית היא חייבת להשתחרר מבן זוגה שנפל.

חייבת לשחרר כדי שהמשפחה תישאר. "קווים מקבילים" (צילום: יח"צ)

» בן של אבא, ערוץ 10, 17:13במהלך מבצע "צוק איתן" איבדו יהודה, מיכאל, עופר ואבי את בניהם. הסרט מתחקה אחריהם ומנסה להביא את סיפור התמודדות שלהם עם האובדן במהלך החודש הראשון שאחרי המוות. ארבעת הגברים מגדלים זקן יחד, ולא מצליחים לעכל את גודל האסון שפקד אותם.

» עד הקצה, ערוץ 1, 17:30הזמרת רוני דלומי יוצאת למסע בעקבות עמרי קורן ז"ל, שנהרג במהלך שירותו הצבאי כתוצאה ממכת חום. המסע מתחיל בחיפושית הפולקסוואגן הישנה שלו שנמצאת מזה 15 שנים ליד ביתו שבקיבוץ שניר. אמן המחזור רונן וסרמן ששמע על סיפורו של עמרי, החליט להנציח אותו בדרך מיוחדת וביקש את רשות המשפחה להפוך את החיפושית לפריט עיצוב מיוחד.

מסע בחיפושית עם רוני דלומי. "עד הקצה" (צילום: יח"צ)

» אלה האחים שלי, ערוץ 24, 18:00לאחר מותם של אנשים מתגלים אצלם לעיתים חפצים מפתיעים בעלי ערך סנטימנטלי. למשל שירים. פרויקט הנצחה של ערוץ 24 וגלי צה"ל מחבר בין כתבי יד שהותירו אחריהם חללי מערכות ישראל לבין חיילים המשרתים בצה"ל כיום, על מנת שהאחרונים שילחינו ויבצעו אותם. במסגרת הפרויקט נבחרו שמונה מבצעים לשמונה שירים, כאשר על על ההפקה המוזיקלית הופקדו בין היתר: גיא מזיג, שמוליק נויפלד ועופר מאירי ("מטרופולין").

» דרישת שלום מהמלחמה, ערוץ 10, 18:00 במהלך שנות ה-70 גלויה או מכתב היו אחת הדרכים היחידות לשמור על תקשורת עם העולם שמחוץ לטנק. כך כל חייל שהיה זקוק רגע של שקט מהמולת הקרב, ישב מול הדף כדי לכתוב לאהוביו, להראות סימן חיים ובמידה מסוימת גם להיאחז בחיים שנשארו מאחור. הסרט מביא כמה מסיפוריהם של כותבי גלויות. היו בהם שבחרו להעביר מסר עניני וחיוני, והיו שכתבו מסר של הרגעה ואהבה, אך עמוק בליבם כולם ידעו שהגלויה הזאת יכולה להיות סימן החיים האחרון שיתקבל מהם.

» הטקס, yes דוקו, 19:30הוא הפך למיתולוגיה עוד בחייו - אלוף-משנה דוד רוֹקְנִי, המפקד המיתולוגי של טקס יום העצמאות, שאף חגיגה למדינה לא שלמה בלעדיו. אולם בשנת 2012 במהלך חזרות לטקס השנתי הקבוע מתרחש האירוע שישנה את חייו - מתקן תאורה גדול קורס וסג"מ הילה בצלאלי נפגעת ונהרגת במקום. רוקני נאלץ לקבל החלטה קשה ולקיים את הטקס למרות הכל.

איך ממשיכים מכאן? צפו בפרומו ל"הטקס":