הרשות השנייה פסלה תשדיר בשל תמיכה בנישואים חד מיניים ובשפה הערבית

התשדיר של האגודה לזכויות האזרח נפסל מאחר שלטענת הרשות מדובר במסרים פוליטיים וחברתיים שנויים במחלוקת - ועל כן אסורים בשידור; הרשות מסרה כי הנושא יועבר לעיון חוזר אצל מנכ"ל הרשות

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי שטרן
איתי שטרן

הרשות השניה לטלוויזיה ורדיו פסלה לשידור בטלוויזיה תשדיר של האגודה לזכויות האזרח בשל מסרים שקראו לשוויון בנישואין בין הומואים לסטרייטים ומסר התומך במעמד השפה הערבית בארץ. בעקבות פסילת התשדיר, בהשתתפות גלית גוטמן, טיטי איינאו, דפני ליף ואחרים, הגישה האגודה מכתב תלונה לרשות, ואף איימה לפנות לערכאות משפטיות. ההחלטה משכה אף ביקורת מיו"ר הרשות השנייה, אוה מדז'יבוז'.

בתשדיר אומרת איינאו, דוגמנית ומלכת היופי של ישראל לשנת 2013, "הזכות לבחור ולהתחתן עם מי שאני בוחרת". אדיר שטיינר, פעיל לזכויות הלהט"ב שהיה שותף למאבקים משפטיים על זכויות בני זוג בני אותו המין, ממשיך את המשפט של איינאו במילים "גם אם אני הומו". משפט זה נפסל לשידור בשל הסעיף הקובע ש"לא ישדר בעל זכיון תשדיר פרסומת שיש בו העברת מסר בנושא פוליטי, חברתי, ציבורי או כלכלי השנוי במחלוקת בציבור".

דברי הרשות, גם התבטאות של מירה עווד, לפיה מגיעה לכל אדם הזכות "לדבר ערבית בלי לחשוש", אינה עומדת בדרישות של אותו סעיף.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, מסר היום ל"הארץ" בתגובה כי "בשנת 2016 שוויון לקהילת הלהט"ב והזכות לדבר ערבית אינם נושאים שנויים במחלוקת. המדינה מכירה בעצמה בנישואיהם של זוגות בני אותו המין שהתחתנו בחו"ל, וערבית היא שפה רשמית בישראל, כך שסיבת הפסילה כלל לא ברורה".

"קיבלנו בתדהמה את החלטת הפסילה. אמנם המאבק למען זכויות אדם מעורר מחלוקת לעתים, אך עדיין קיימת הסכמה מקיר לקיר לפיה זכויות אדם הן מרכיב בסיסי בדמוקרטיה הישראלית", הוסיף יקיר. "הסרטון שלנו נועד להעלות את המודעות לזכויות אדם, לשוויון, לכבוד ולחירות, ואם גוף חשוב ומרכזי כרשות השנייה פוסל אותו, כנראה שעבודתנו עדיין רבה".

במכתב שנשלח ליועצת המשפטית של הרשות השניה, הילה שמיר מטעמם האגודה לזכויות האזרח נטען כי " פרשנות דווקנית של הכלל (כפי שנכתב בתקנון הרשות ושעל בסיסו נפסל התשדיר - א"ש) תפגע קשות בחופש הביטוי. במיוחד כך בענייננו, בו לא מדובר רק בחופש הביטוי המסחרי אלא בעיקר בחופש הביטוי הפוליטי, שזוכה להגנה רחבה במיוחד בפסיקת בית המשפט העליון. בחברה מפולגת ושסועה כמו החברה בישראל אין כמעט נושא שאינו שנוי במחלוקת ציבורית. יחד עם זאת ישנם נושאים שאמורים להימצא בבסיס קיומנו כחברה, ושאסור להיכנע למחלוקות ששוררות סביבם כדי להחניק דיון בהם".

בסיומו של המכתב מבהיר עו"ד יקיר כי לו הרשות תעמוד בסירובה, האגודה תפנה לערכאות משפטיות.

מהרשות השנייה נמסר כי "פניית האגודה לזכויות האזרח עוברת לעיון חוזר אצל מנכ"ל הרשות השנייה. החלטה בנושא תימסר מחר".

הפסילה משכה אף ביקורת מיו"ר הרשות השנייה."אחרוג ממנהגי", כתבה מדז'יבוז' בדף הפייסבוק שלה. "יש לי לא מעט חברים שנלחמים על הזכות לאהוב ולהתחתן כמו שהם רוצים. כחברה שלהם אני נלחמת יחד איתם. כיו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו אני אלחם גם על הזכות שלהם לצעוק את זה בכל מקום".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) פנתה הערב למנכ"ל הרשות השנייה בנוגע לצנזור התשדיר. בפנייתה היא כתבה: "היום פורסם שהרשות השנייה צינזרה סרטון בנושא זכויות אדם, ולמעשה נתנה הנחיה להוריד את הסרטון מהאוויר בשל נושאים השנויים במחלוקת בציבור, תוך סימון משפטים 'בעייתים' הנאמרים בסרטון. צפיתי בסרטון ולטעמי המסר שמועבר בו חשוב מאין כמותו: ללא זכויות אדם הדמוקרטיה אינה שווה מאום. אבקש לדעת מדוע צונזר הסרטון והאם קיים תקדים לצנזור סרטון שירות מעין זה?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ