חן חדד
חן חדד

הסערה שהתעוררה בעקבות הגילוי על פערי השכר בין כוכבת "הכתר" קלייר פוי ובין מאט סמית שקיבל שכר גבוה ממנה, הובילה להחלטה להשוות את שכרה של השחקנית רטרואקטיבית. לפי "הגרדיאן", פוי, שסיימה את תפקידה בעונה השנייה והעבירה את השרביט לאוליביה קולמן, תקבל 272,466 דולרים על עבודתה.

פוי, שגילמה בסדרה את המלכה אליזבת, הסתפקה בתחילה בתגובה לפיה היא מוצאת את פערי השכר "מוזרים" ו"מופתעת למצוא את עצמה בלב תשומת הלב הציבורית לנושא". אך בראיון שערכה עם ה"טלגרף" בשבוע עבר החליטה לבסוף לחלוק את תחושותיה על הגילוי. "התגובות לפערי השכר פקחו את עיניי", אמרה השחקנית, "אין בכוונתי להיות תמימה בכל הנוגע להיבט הזה יותר. אני מבינה כעת הרבה יותר טוב על מה מותר לי להביע דעה ולעמוד על שלי. הגישה שלי כלפי עצמי וכלפי נשים אחרות בתעשיה השתנתה לגמרי. כל מה שקרה הוא חיובי — גם אם מביך עבורי".

הביקורת על הפקת "הכתר" התעוררה בחודש מארס האחרון, לאחר שמפיקי הדרמה המצליחה של נטפליקס, שהשתתפו בפאנל בכנס INTV של קשת בירושלים, הודו בפערי השכר. לדברי סוזן מאקי, מפיקה בכירה בסדרה, הסיבה לכך טמונה במעמדו של סמית בתעשיית הטלוויזיה ובפרסומו הקודם ב"דוקטור הו", לעומת פוי שהיתה פחות מוכרת לטענתם.

דבריה התפשטו במהרה ברשת ועוררו זעם בקרב המבקרים. ב"ניו יורק טיימס" נכתב: "פוי זכתה בגלובוס הזהב כבר בתום העונה הראשונה, ובמועמדות לפרס גם בעונה השנייה. היא גם היתה מועמדת לפרס האמי על תפקידה. מר סמית לא היה מועמד לאמי ולא לגלובוס הזהב על תפקידו". מבקר הטלוויזיה אלן ספינוול הוסיף בטוויטר: "טוב, אז הוא יותר מפורסם ממנה. אבל אם אתם מוצאים את עצמכם בסיטואציה שבה אתם צריכים לשלם לו יותר מאשר לה, תמצאו שחקן אחר. זה נראה רע, וזה באמת רע". ב"טי־וי ליין" כינו את הגילוי "מביך", ויצאו נגד הטענה שפוי לא היתה מוכרת מספיק. "היא כיכבה בדרמה המצליחה 'Crossbones', וגילמה את דמותה של אן בוליין בדרמה עטורת השבחים 'וולף הול' בה כיכבו גם דמיאן לואיס ומארק רילאנס".

גם האוהדים הציפו את טוויטר בתגובות מלאות בוז למפיקי הסדרה, ועם תועפות הערכה למשחקה של פוי. "שיהיה ברור, לא צפיתי ב'הכתר' בגלל הדוקטור, אלא בגלל שהמלכה שולטת במסך", כתבה גולשת. "מה זה השטויות האלה מעתה והלאה נתקן את פערי השכר?" כתבה גולשת אחרת. "תשלחו לה צ'ק, ומוטב שתעשו זאת עם בול שעליו מתנוססים פניה של המלכה". בעקבות הביקורת הרבה מפיקי "הכתר" התנצלו בפני כוכבי הסדרה.

תיקון פערי השכר המגדריים הנהוגים בתעשייה, הוא אחת ממטרות תנועת "Time's Up" שנולדה מקמפיין MeToo#. בצד השכר הרטרואקטיבי שישולם לפוי, גם רשת HBO הודיעה כי וידאה שאין פערי שכר לא הולמים בהפקות שלה, ואף השוותה את שכר השחקניות הראשיות לזה של השחקנים. כך למשל, לפני שבועיים, אוון רייצ'ל ווד המככבת ב"ווסטוורלד" הביעה את התרגשותה מכך ששכרה הושווה לגברים בדרמה, בהם אנתוני הופקינס ואד האריס. "מעולם לא קיבלתי שכר זהה לזה של הגברים שכיכבו לצידי, מעולם", אמרה למגזין "The Wrap".

כתבות מומלצות

מפגינות התומכות בזכות להפיל מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

בארה"ב תומכים בחופש, עד שזה מגיע לגוף האישה

במחקר נמצא

מחקר: חוש הריח משחק תפקיד בבחירת חברים חדשים

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ