"סבא פוגרום" יישאר באוויר: נדחתה תביעת לשון הרע של בני קצובר נגד "ארץ נהדרת"

"איש ציבור בסאטירה בהכרח יוצג בצורה מוגזמת", כתב שופט בית משפט השלום בדחיית תביעתו של יו"ר ועד מתיישבי השומרון לשעבר, שהופיע במערכון התוכנית לצד הכיתוב "סבא פוגרום". נדחתה גם טענתו לפיה קישור לפעולות "תג מחיר" פוגע בשמו — שכן הביע בהן תמיכה בעבר

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קצובר כ"סבא פוגרום" במערכון. המילה חוסה תחת חופש הביטוי
קצובר כ"סבא פוגרום" במערכון. המילה חוסה תחת חופש הביטויצילום: צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של "ערוץ הכיבוד"
איתי שטרן
איתי שטרן

שופט בית משפט השלום בת"א, יאיר דלוגין, דחה אמש (ראשון) את תביעת לשון הרע שהגיש בני קצובר, לשעבר יו"ר ועד מתיישבי השומרון, נגד תוכנית הסאטירה "ארץ נהדרת" מבית "קשת". קצובר הגיש את התביעה לאחר ששודר מערכון של "ערוץ הכיבוד" (המייצרים תוכן ל"ארץ נהדרת") ושמו "הנערים ממעלה טפיוקה", שם הוצג קצובר תחת הכיתוב "סבא פוגרום — מזג"ן היישוב". מדובר במערכון סאטירי בו משולבים קטעים מתוך מהדורות החדשות, ובהם מרואיינים נערי גבעות. קצובר גם טען בתביעתו כי האופן שבו הוצגו במערכון, תוך עריכה מגמתית, הוציא אותם ללעג.

התביעה, שהוגשה על סך 300 אלף שקלים ודרשה את הסרת המערכון וקבלת התנצלות, נדחתה על ידי בית המשפט לחלוטין. כן חייב בית המשפט את קצובר לשלם ל"קשת" 20 אלף שקלים הוצאות משפט. "יש לזכור שאחד האלמנטים הלגיטימיים של הסאטירה הנו הגזמה", נכתב בפסק הדין, "לפיכך, דמות אמיתית כגון איש ציבור, אשר דמותו מופיעה במערכון סאטירי — בהגדרה תופיע בצורה מוגזמת, בין אם מבחינת המראה של אותה הדמות, בין אם במעשיה במערכון ובין אם מהבחינות אמירותיה של אותה דמות במערכון".

המערכון "הנערים ממעלה טפיוקה"

עוד הוסיף השופט דלוגין כי המערכון לא מהווה לשון הרע למרות השימוש במילה "פוגרום" — שכן השימוש במילה נעשה בהקשר לפעולות "תג מחיר" שהוצגו במערכון, ולא בהקשר למשמעות המילונית של המילה "פוגרום". בנוסף, קבע דלוגין כי טענתו של קצובר, לפיה הוצא לו שם רע מתוך הצגת קשריו לנערי הגבעות ולפעולות "תג מחיר", אינה נכונה — זאת בשל העובדה שתמך בהן לא פעם, בין אם במפורש ובין אם במרומז, בין היתר על ידי ועד מתיישבי השומרון. לסיכום קבע בית המשפט כי השימוש במילה "פוגרום" חוסה תחת חופש הביטוי, והוסיף כי "על רקע התבטאויות התובע (קצובר) ביחס לאופי ההתנגדות והפעילות הלגיטימית בעיניו מצדם של המתיישבים היהודים ביו"ש [...] הכולל לכל הפחות גם יידוי אבנים על כפרים ערביים עם רמיזה ליותר מכך — אין לראות בהצגת התובע במסגרת מערכון סטירי כ"אב רוחני" כביכול של צעירים או מתיישבים המבצעים גם מעשים מסוג זה (סטירות לחי) לשון הרע".

בתגובה לדחיית תביעתו מסר קצובר ל"הארץ" כי הוא שוקל לערער על החלטת בית המשפט, והוסיף כי יש לו שתי הערות משמעותיות על הפסיקה. "ראשית, לייחס להתנהלות כמו שלי, שמוכרת פה בכל האזור בשומרון, קירבה למושג פוגרום זה עוול משפטי גדול מאוד, או חוסר אבחנה של כבוד השופט בין פעולות מחאה לבין עידוד אלימות קשה, כפי שהמילה פוגרום מייצגת. שנית, ההכללה שהכליל השופט, כאילו כל גופי הימין הם בעלי קו אידאולוגי זהה, זה כמו לייחס לאיש שמאל שתומך בגירוש יהודים, לתמיכה בטרנספר".

"נערי גבעות" במערכוןצילום: צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של "ערוץ הכיבוד"

זו פעם השנייה בה נדחית תביעת לשון הרע נגד "ארץ נהדרת". ב–2011 בית משפט השלום בירושלים דחה את תביעתו של נועם פדרמן, מראשי המתנחלים בחברון, בעקבות שידור מערכון על דרכי התנהגותם והתבטאותם של קיצונים מקרב תושבי היישוב היהודי בעיר. פדרמן טען כי המערכון מהווה לשון הרע, אך תביעתו נדחתה על הסף על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ