משחקי הכס: 12 תיאוריות לעונת הסיום - טלוויזיה - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

משחקי הכס: 12 תיאוריות לעונת הסיום

לכתבה
HBO / Warner Bros. Television

רגע לפני פתיחת העונה האחרונה בהחלט, אלה הם כמה מהתרחישים המרתקים הצפויים לקרות לגיבורי "משחקי הכס". הצביעו לאפשרויות האהובות עליכם

19תגובות

בתום ציפייה ארוכה, הלילה הארוך יגיע היום ויביא עמו את פרק פתיחת העונה האחרונה של "משחקי הכס" (הלילה ב־HBO ובמקביל ב–4:00 בהוט, יס וסלקום טי־וי. שידור מתורגם למחרת ב–22:00). סופה של סדרת הפנטזיה המצליחה יסתום את הגולל על אינספור תיאוריות פופולריות שמלוות אותה מראשיתה. האוהדים הנאמנים של סדרת הספרים ושל העיבוד הטלוויזיוני כבר הוכיחו את כוחם בניחוש זהותו של ג'ון סנואו הרבה לפני הגילוי הגדול, ולאלה שמלווים את העלילה האפית והמסועפת בשנים האחרונות יש עוד כמה תיאוריות מסעירות בשרוול.

אלה הן כמה מהתיאוריות המוצלחות והמרתקות ביותר על מה שצפוי לקרות לגיבורי הסדרה בעונה האחרונה. אחדות מהן עשויות להתממש ואחרות יתבדו, אבל אם לצטט את רמזי בולטון, מה שבטוח הוא ש"אם אתם חושבים שיהיה לזה סוף טוב, כנראה שלא באמת שמתם לב".

 • בראן ממשחקי הכס

  בראן אשם בהכל

  מאחר שבראן מסוגל לגרום לדמויות מן העבר לשמוע אותו בחזיונותיו, הוא ינסה לעצור את ה"מלך המשוגע" אאריז טארגאריין. על פי תיאוריה זו, הוא למעשה היה זה שגרם לו להיות כה פרנואידי בחייו, ושיגע אותו בלחישותיו — עד שג'יימי נאלץ להרוג אותו כדי להציל את מעלה מלך מחורבן. לפי תיאוריה רחבה יותר, בראן הוא גם מי שאחראי לבניית החומה המכושפת לאחר שחזר לעבר, וכך למעשה הוא בעצם מייסד וינטרפל ושושלת סטארק, בראנדון הבנאי. רמזים לתיאוריה הזו מופיעים בסיפוריה של המטפלת נאן הזקנה ש"לפעמים דיברה אליו כאילו הוא היה בראנדון הבנאי, או דודו בראנדון שנרצח על ידי המלך המשוגע לפני שבראן נולד. אמו אמרה לו שנאן האריכה בשנים עד כדי שבראן נראה לה כמו אותו האדם". יתר על כן, יש גם הסבורים שבראן הוא בעצם מלך הלילה. הוא נכנס לתודעתו כדי לעצור אותו, אבל נשאר שם יותר מדי זמן ואיבד את השליטה.

 • דאינריז טארגאריין

  ג'ון ודאינריז יילחמו זה בזה על השלטון

  עוד בעונה הראשונה הודיע הסופר ג'ורג' ר' ר' מרטין לשחקנים שהעלילה המסועפת תתכנס בסופו של דבר למערכת היחסים בין דאינריז טארגאריין לג'ון סנואו — אש וקרח. "חשיפת הקשר המשפחתי תגרום בעיות מהותיות במערכת היחסים שלהם", התריעו יוצרי הסדרה. מה גם שכבנו החוקי של רייגאר טארגאריין, אחיהם הבכור של וייסריז ודאינריז, הוא ירכוב ודאי על דרקון וזכותו לכתר עולה על זו של אם הדרקונים, שלא תסכים לסגת לאחור בקלות. אמיליה קלארק, המגלמת את דאינריז, רמזה למשבר הקשה שצפוי בין השניים: "עבדתי קשה כל כך, אני לא רוצה לחלוק את השלטון. הכס גדול מספיק לישבן דרקון מלכותי אחד, והוא שלי".

 • ג'יימי לאניסטר, בפרצוף נקמני

  אריה תעטה את פניו של ג'יימי ותרצח את סרסיי

  על הרגע שבו ג'יימי לאניסטר נפרד סוף סוף מאחותו הרצחנית סרסיי, סיפר ניקולאי קוסטר־ולדאו, המגלם אותו: "נדרש לו זמן רב להבין את מה שכל העולם כבר ידע, שסרסיי מטורפת ומסוגלת למעשים מפלצתיים, אבל עכשיו הוא הבין, ועזב". מאחר שההיסטוריה נוטה לחזור על עצמה ב"משחקי הכס", האם ייאלץ ג'יימי לעצור את אחותו ויהרוג אותה כפי שהרג את המלך המשוגע (ואז כנראה יתאבד)? התיאוריה נסמכת על הנבואה ששמעה סרסיי בילדותה, שהופיעה במלואה בספרים אך טרם בסדרה, ולפיה נוסף על מות ילדיה מי שיוביל למותה יהיה ה"Valonqar" — אח או אחות צעירים ממנה. לא רק טיריון מתאים לנבואה, אלא גם ג'יימי, אחיה התאום שנולד שניות ספורות אחריה. תיאוריה נוספת שצברה פופולריות באחרונה מוסיפה טוויסט לעלילה, לפיו אריה תרצח את ג'יימי ותעטה את פניו כדי לרצוח את סרסיי, וכך תגשים את הנבואה.

 • ג'ון סנואו

  ג'ון יקריב את דאינריז

  מליסנדרה, האשה באדום, הזכירה לא פעם את "הנסיך שהובטח", מנהיג או מושיע שיעביר את החושך מהעולם. הנבואה מספרת על "אזור אהאי", גיבור אגדי שנשא חרב בשם "מביאת אור" שסייעה לו לסיים את המלחמה רק לאחר שדקר את אשתו בלבה וחייה ונשמתה התמזגו עם הפלדה. "אני מתפללת למבט חטוף ב'אזור אהאי' וכל מי שאדון האור מראה לי זה רק שלג (סנואו)", אמרה מליסנדרה, במה שרמז כנראה לתחייתו של ג'ון סנואו כגיבור האגדי. אלא שמליסנדרה גם הדגישה שהנבואה לא מצביעה על מגדר, כך שזו אולי בכלל דאינריז, שכמו אזור אהאי "נולדה שוב בתוך עשן ומלח, בכדי להעיר דרקונים מאבן". אחת התיאוריות משלבת בין השניים: ג'ון, המושיע שקם מהשלג ודאינריז, שקמה לתחייה מהאש, ימלאו יחד את הנבואה: דאינריז תקריב את עצמה וג'ון ייאלץ להרגה כדי להציל את האנושות.

 • סאנסה

  סאנסה תבגוד בבית סטארק

  כדי לחזות את סיום הסדרה, המעריצים האדוקים חזרו לתכתובות בין מרטין לסוכן שלו בימים שבהם רק הציג בפני ההוצאה לאור את הרעיון לסדרת הספרים בקווים כלליים. באחת מהן נכתב שהסופר רואה את דמותה של סאנסה סטארק כמי שתבגוד בשמה ובביתה. התיאוריה מעלה את השאלה מה יעלה בגורל הליידי של הצפון לאחר שהן ג'ון והן דאינריז ינסו להנהיג את הלורדים של הצפון וישאירו אותה מחוץ לתמונה? האם סאנסה למודת הטראומות, שכבר אינה מונעת ממקום רגשי אלא אסטרטגי בלבד, ואף הביעה הערצה לסרסיי שנתנה יד להרס משפחתה ולסבלה הממושך ("למדתי ממנה המון", אמרה בעבר), תשתף עם האויבת פעולה כדי להציל את הצפון?

 • תמונה של טיריון ממשחקי הכס

  טיריון הוא בעצם טארגאריאן

  אף שקשה להאמין שבשישה פרקים בלבד יצליחו ליצור קו עלילה אמין סביב טוויסט משפחתי נוסף, תיאוריה אהודה גורסת שגם טיריון לאניסטר הוא למעשה בן לבית טארגריאן. רמזים לכך אפשר למצוא בקירבה שטיריון פיתח עם דרקוניה של דאינריז. "ביקשתי מדודי דרקון במתנה", סיפר פעם. "זה לא חייב להיות דרקון גדול אמרתי, אפילו דרקון קטן, כמוני". הקשר שיצר עם הדרקונים משתלב היטב עם תיאוריה שלפיה גם הוא בנו של המלך המשוגע אאיריז, שניהל רומן עם אמו. טייווין לאניסטר תמיד הביע שנאה כלפי בנו הצעיר טיריון והטיח בפניו בספרים: "אלה הם החוקים היבשים שנותנים לך את הזכות לשאת את השם שלי, רק כי אני לא יכול להוכיח שאתה לא בני". אם הדבר נכון, טיריון הוא אחיה למחצה של דאינריז וגם הוא נועד לרכוב על דרקון.

 • נציג בנק הברזל

  בנק הברזל יבגוד בסרסיי

  בסוף העונה השביעית בטוחה סרסיי כי ידה על העליונה. לאחר ששמענו שוב ושוב את המנטרה "הלאניסטרים תמיד משלמים את חובם", היא שילמה את החוב העצום של משפחתה לבנק הברזל. "היית צריך להקשיב טוב יותר כשאבינו דיבר על חשיבותו של זהב", היא אומרת לג'יימי בבוז. "אבל זה שיעמם אותך. רק רצית לצוד, לרכוב ולהילחם, אבל אני הקשבתי ולמדתי. דאגתי להביא לנו את חיילי פלוגת הזהב, הצבא החזק ביותר בווסטרוז". אלא שכעת, לאחר שהחוב שולם, אין לבנק הברזל סיבה לרצות בניצחונה והם עשויים לבגוד בה. בנק הברזל אמנם לא בוחר צד במלחמות, אבל הוא כן עושה מה שטוב לבנק — ואם יראה שלדאינריז יש סיכוי טוב יותר לנצח מזה של סרסיי, הוא בהחלט עשוי לתמוך בה.

 • דנאיריז וטיריון

  טיריון יבגוד בדאינריז

  בסוף העונה השביעית מבין טיריון שדאינריז אינה זקוקה לו עוד כיועץ. היא העדיפה להקשיב לג'ון כשיצאה לתקוף את צבא לאניסטר, לא חלקה עמו את העובדה שג'ון כרע בפניה ברך והקרע בין שניהם עלה מדרגה כששאל על תוכניותיה ליורש. כשהוא רואה את ג'ון נכנס לחדרה של דאינריז, מבין טיריון שהוא גלגל חמישי, ללא משפחה שתעמוד לצדו וללא השפעה אמיתית על המלכה לה נשבע נאמנות. מתחת לפני השטח, עולה גם השאלה אם הוא מאוהב בדאינריז. סרסיי אומרת לטיריון: "היא בדיוק הטיפוס שלך, זונה זרה שאינה יודעת את מקומה". אף שמדובר בעקיצה, היא עולה בקנה אחד עם דבריו של השחקן פיטר דינקלייג' המגלם אותו: "הוא מוקסם מדאינריז. ונצטרך לראות עד כמה היא יכולה לבטוח בו, כי איך הוא יכול לבצע את תפקידו כיד ימינה כשיש לו רגשות כאלה?"

 • גנדרי ממשחקי הכס

  גנדרי הוא הבן של סרסיי

  בחיפוש אחר קשרים משפחתיים סמויים מהעין, יש המרחיקים לתיאוריות מוגזמות אם כי מסקרנות. אחת מהן היא שגנדרי, בנו הממזר של רוברט ברתיאון שיכול לטעון לזכותו לכס הברזל, הוא גם בנה של סרסיי. בעבר, סיפרה סרסיי לקייטלין סטארק שהיה לה בן מרוברט שמת כתינוק, ותיארה אותו כבעל שיער שחור. בסצינה הבאה הוצג גנדרי, שזוכר שלאמו "היה שיער בלונדיני". בפרט שעורר עוד יותר את חשד המעריצים, סרסיי, שילדיה היו כל עולמה, מודה שמעולם לא ביקרה את קברו.

 • כס הברזל

  כס הברזל יושמד

  מרטין דחה את התיאוריה לפיה בין החרבות שמרכיבות את כס הברזל נכללת גם מתכת ואלירית. יוצרי הסדרה ממשיכים הלאה כראות עיניהם, ולפי תיאוריה מעניינת הכס, שחושל באמצעות אש דרקון שככל הנראה היא חלק מתהליך ייצור הפלדה שחושלה בתהליך מיסטי, יפורק או יומס כדי להפוך אותו לכלי נשק שיכול להרוג את המהלכים הלבנים.

 • סרסיי שמחה

  הדור הבא יאחד את בתי טארגריאן ולאניסטר

  אם סרסיי אכן בהריון ואם — כפי שנרמז בעונה השביעית — גם דאינריז תהיה בהריון, הדור הבא שישלוט בווסטרוז יוולד מרומן בתוך במשפחה. אולי אף מדובר בבן ובבת, והסדרה תסתיים בקפיצה לעתיד שבה נראה אותם מאחדים בין הבתים ושולטים יחד בווסטרוז. סימוכין לכך אפשר למצוא באירועים ההיסטוריים המציאותיים שעליהם מבוסס העולם שרקח מרטין, בפרט במלחמת השושנים בין אצילי בית לנקסטר (לאניסטר) לאלו של "בית יורק" (סטארק) שטילטלו את אנגליה של ימי הביניים. בין השאר, סרסיי היא בת דמותה של מרגרט, אשתו של הנרי השישי שהיתה אסטרטגית מבריקה והגנה בחירוף נפש על זכותו של בנה הסדיסט אדוארד (כלומר, ג'ופרי) למלוך; נד סטארק מבוסס על דמותו של הדוכס מיורק, שנודע כלוחם ומנהיג ראוי שאחרי שהתעמת עם המלכה ראשו נערף; המלחמה הסתיימה כשהנרי טיודור נשא לאישה את אליזבת מבית יורק וכך למעשה איחד את שתי המשפחות היריבות

 • סם טארלי

  סאם יכתוב את ספרי "שיר של אש ושל קרח"

  קורות המלחמה הגדולה ייכתבו בסדרת ספרי "שיר של אש ושל קרח" על ידי לא אחר מאשר סאם טארלי. כבר בעונה השביעית בחן חברו הנאמן של ג'ון את הספר שכתב המלומד אברוז: "הכרוניקה של המלחמות לאחר מותו של המלך רוברט", ואמר שהוא מעדיף שם הרבה יותר פואטי לספרים היסטוריים. לפי התיאוריה, סם, שמרטין הודה שהוא הדמות הדומה לו ביותר מבין הגיבורים, יהיה מי שיספר את קורות גיבורי "משחקי הכס" לדורות הבאים.

כתבו בתגובות איזה חוק אתם הייתם רוצים להעביר?

הרשמה לניוזלטר

חדש! כל חדשות הטלוויזיה, הביקורות והמלצות הצפייה אליכם ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות