סיפורה של שפחה: כך הובילה הכוכבת ההוליוודית כת מין סודית

אליסון מאק, כוכבת הסדרה "סמולוויל", שוחררה בערבות של 5 מיליון דולר, אחרי שהואשמה בסחר בנשים תחת כת "נקסיום". כיצד הפכה מחברתו החייכנית של סופרמן למשנה למאסטר, שהרעיב, קעקע והחזיק שפחות מין בכפייה?

אליסון מאק. השפחות נדרשו לקעקע את שמה
אליסון מאק. השפחות נדרשו לקעקע את שמהצילום: בריאן בדר / איי־אף־פי
ענת טייכר
ענת טייכר
ענת טייכר
ענת טייכר

מאחורי חיוכה הרחב של אליסון מאק, הזכורה לרבים בעיקר מסדרת ראשית שנות האלפיים "סמולוויל", מסתתר עבר אפל במיוחד.

השחקנית בת ה-35, שגילמה בה את חברתו הטובה של סופרמן הצעיר, שוחררה אתמול (שלישי) בערבות של חמישה מיליון דולר למעצר בית בבית הוריה, אחרי שנעצרה בשבוע שעבר בברוקלין, ניו יורק. האישום: סחר בנשים וקשירת קשר לסחר בנשים למטרות מין ועבודות כפייה. את העבירות המיוחסות לה ביצעה לכאורה במסגרת תפקידה כמשנה לקית רנירי, שהיה מנהיג ארגון "נקסיום" (Nxivm) ששווק כתוכנית לשיפור עצמי אך תואר על ידי משתתפים לשעבר כ"כת". 

קית רנירי בחודש שעבר, עת שנלכד במקסיקו ונלקח למעצר
מאק אתמול, בצאתה מבית המשפט לאחר ששוחררה בערבות. צפויה להיכלא ל-15 שנים לפחותצילום: פרנק פרנקלין / איי-פי

"טיפוח ציוויליזציה אתית־הומניסטית ומציאת המשמעות של להיות אנושי", נכתב בין מטרות הארגון באתר הבית שלו. בפועל, על פי עדויות מן החודשים האחרונים של גורמים המעורבים בדברים והוגשו לתובע בעניינה של מאק, היתה זו כת פולחנית, היררכית ואכזרית במיוחד. במסגרתה גייסה מאק עשרות נשים שאולצו לקעקע בצריבה את שמו של "מאסטר" רנירי על גופן, לקיים עמו יחסי מין בכפייה, לדבוק במשטר צומות ודיאטה קיצוני כדי להיראות לרוחו וספגו איומים וסחיטות באמצעות צילומים פורנוגרפיים ומידע פוגעני עליהן.   

ראשי התיבות של רנייה ומאק צרובים על גופן של ה"שפחות"

לפי פרנק פרלטו, איש יחסי ציבור שעבד עם הארגון ב–2007, מאק גייסה באותה תקופה כ–25 נשים לארגון, שכונה DOS (או Dominator of Slaves, מנהיג השפחות). בראיון ל"Inside Edition" הוא תאר אותה כמי שהיתה "מוקסמת מרנירי ונמצאת לחלוטין תחת השפעתו", ונדרשה, בדומה לשאר נשות הכת, לבצע "אקטים של כבוד" כלפי המאסטר בן ה–57. אלה כללו בין היתר ריצה של כ–60 ק"מ מדי שבוע ומשטר תזונה קיצוני של 500–800 קלוריות ביום.

לצד אלה, שימשה מאק כמאסטרית הכפופה לרנירי, וחילקה הוראות לנשים, או ל"שפחות" שתחתה, לאורך כל שעות היממה. אלו אולצו בחלקן לקעקע גם את ראשי התיבות של מאק על גופן, ואף לגייס בעצמן נשים לתת־התאים שלהן בכת. אם לא עמדו במכסת הגיוס — הוכו באמצעות משוטים.

שרה אדמונסון מספרת כיצד הצליחה להיחלץ מכת ה-NXIVM

"אשה הובילה אותנו עירומות ומכוסות עיניים, הושיבה אותנו במעגל, ואז — נצרבנו כבהמות", תארה בשנה שעברה שרה אדמונדסון, חברת כת לשעבר, את שחוותה במסגרתה בראיון ל–ABC ניוז. "דמיינו מחט לוהטת, נעה על גופך לאורך חצי שעה וללא חומר הרדמה. זה היה נורא יותר מלידה".

לפי "ואנטי פייר", מאק אף ניסתה לגייס שחקנים ודמויות ציבוריות נוספות לכת, בהן אמה ווטסון והזמרת קלי קלרקסון. ב–2016 פנתה מאק לווטסון, הידועה כפעילה למען נשים וזכויות אדם, דרך טוויטר והציעה לה להצטרף לארגון, אותו כינתה "פיתוח ייחודי של תנועת נשים ופיתוח אנושי". שלוש שנים קודם לכן פנתה מאק באופן דומה לקלרקסון, מעריצת "סמלוויל" וותיקה. השתיים לא ענו לפנייתה. 

אמה ווטסון. לא נענתה לפניותיה של מאקצילום: דני מולושוק / רויטרס
קלי קלרקסון. מאק יצרה עמה קשר כי העריצה את "סמולוויל"צילום: כריס פיזלו / איי-פי
מאק וקרוק ב"סמולוויל". שימשו כנערות הפוסטר של הכתצילום: צילום מסך מתוך "יוטיוב"

לעומתן, כוכבת "סמולוויל" קריסטין קרוק, שהיתה חברתה הטובה של מאק במהלך עבודתן המשותפות על המסך, דווקא הצטרפה לחברתה למפגשים של נקסיום. לפי פרלטו, השתיים שימשו באותן שנים כ"נערות הפוסטר" של הכת, על מנת להעניק לה לגיטימיות. בתגובה לדבריו הדגישה קרוק כי עזבה את נקסיום לפני שנים רבות ואף שיבחה את אומץ ליבן של נשים שעזבו את הכת וחשפו את אורחותיה. 

אם תימצא מאק אשמה בכל סעיפי האישום, וכמוה גם רנירי שנעצר במארס שעבר במקסיקו, הועבר לטקסס והואשם בעבירות דומות, צפויים השניים לרצות לפחות 15 שנים בבית הכלא. מאק עתידה להתייצב בבית המשפט ב–3 במאי ולפי שעה דווח כי כפרה באשמה, כשבמקביל מנהלים נציגיה מגעים לסגירת עסקת טיעון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ