הערב בטלוויזיה |

מול מצלמות האבטחה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

"טרור בקניון", שישודר הערב ביס דוקו, כולל תיעוד של מתקפה ממושכת על קניון וסטגייט בניירובי שבקניה. המתקפה, שביצעו כמה אנשי אל־קאעדה, ארכה 49 שעות ובסופה נהרגו 71 בני אדם ומאות נפצעו. הסרט כולל את החומר המצולם ממאה מצלמות האבטחה של הקניון, ושיחות עם השורדים והמחלצים. אלה מספרים את שעבר עליהם, ובמקביל הם נראים בסרטים המטושטשים בזמן אמת, כל אחד והסיפור שלו, וכל אחד והמצלמה שמראה את שקרה. הסרט מטלטל. זהו פיגוע קשה וממושך.

עוד לומדים מהסרט, שביים דן ריד הבריטי שהיה מועמד לפרס אמי על סרטו "טרור במומבאי" (שזכה בפרס בפטא היוקרתי) על מעשי האומץ הפרטיים של אלה שקמו בבוקר וסתם הלכו להם לקניון. אחת השורדות, שהגיעה באותו היום עם התינוק בן עשרה חודשים שלה, לא הפסיקה לשאול את עצמה "למה דווקא היום לקחתי אותו אתי?"

בנוסף, גם למדים על ניירובי ואיך חיים בה זרים ומקומיים משכבה מסוימת. על גג הקניון, ביום המתקפה, התקיימה למשל תחרות "מאסטר שף" לילדים. בתוך הקניון היו אנשים בסופרמרקט, בבית הקפה או בחנויות אחרות. המרואיינים בסרט כוללים שורדים (משלל מדינות וגזעים), העובדים והשוטרים המקומיים שהצילו ביוזמתם את המצב, בזמן שהצבא בחוץ התמהמה שעות רבות מדי. לכל המרואיינים אנגלית טובה ויכולת ביטוי גבוהה.

בין הסיפורים הנחרתים בזיכרון נכלל זה של עובד שהעמיד פני מת במשך שמונה שעות, קופאית ששילמה בחייה כי הודתה שהיא נוצרייה, אם שהחליטה פשוט לקום וללכת בעוז עם ילדיה ועם ילד אחר בעגלה אל היציאה של המקום, וגם אותה אם עם התינוקת שעמדה מול הטרוריסט עם תינוקה, והוא החל לעשות פרצופים מצחיקים לתינוק. האדם שרגע קודם לכן ירה לכל עבר והרג את כל מי שנקרה בדרכו, פתאום משתעשע בחביבות עם בנה.

"טרור בקניון". יס דוקו, 22:00

תגובות