הערב בטלוויזיה |

איך רחבעם זאבי סייע לנו להימלט אחרי שרצחנו

חלקה השני של כתבת "עובדה" ישודר הערב בערוץ 2 ובו תיחשף מעורבותו של זאבי בפשעי כנופיית הכרם

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

חלקה השני של כתבת "עובדה" על כנופיית הכרם ישודר היום. היא כוללת סיפור תקופתי מרתק, מתפקע מיצרים, שהוא גם פרשיית פשע מתוחכמת ולה גוונים מעמדיים ועדתיים. חבורת הכרם היתה כנופיית הפשע המאורגן הראשונה בארץ, שראשיה, טוביה אושרי ורחמים אהרוני, היו תושבי כרם התימנים בתל אביב. מעשי השוד והפריצה שלהם נהפכו לעסקי סמים, להונאות בארץ ובחו"ל ולסחיטה באיומים. ההצלחה הביאה להם "חיילים" נוספים והצלחות נוספות, ואת כספי הפשע הלבינו באמצעות עסקים לגיטימיים שקנו. הכנופיה התפרקה אחרי שאחד מחייליה, שירה למוות באדם ונכלא, קיבל חנינה וביקש לנקום. חלק ב' של הסרט, שישודר הערב, יסוב סביב ראיון שקיים עמרי אסנהיים, עיתונאי התוכנית, עם אושרי ואהרוני. הם מספרים לו כיצד תיכננו את הרצח הכפול במפעל הבשר "בר בקר", שהיה אז בבעלותם, ואת מי עוד תיכננו לרצוח אחרי שהרצח ההוא הסתבך.

חשוב מכך, הם חושפים שרחבעם זאבי, "גנדי", הוא הפוליטיקאי הבכיר שסייע להם להימלט והוסיף לסייע להם גם בהמשך. אושרי ואהרוני הזעיקו את האלוף זאבי לפגישה הדחופה לאחר שהתגלו גופותיהם של שני הנרצחים, עמוס אוריון ועזר כהן, בחולות בת ים. השניים הבינו שעליהם להימלט בדחיפות מהארץ, ורצו שזאבי יעזור להם לעלות כנוסעים סמויים על ספינת משא של חבריו ולהבריח כך את הגבול.

בחקירותיו במשטרה הכחיש זאבי בתוקף שהגיע לפגישה וטען כי לאחר שיחת הטלפון עם אושרי הוא אמנם יצא למפגש אבל טעה בכתובת וחזר הביתה. גם אושרי ואהרוני דבקו בגרסה זו לאורך השנים וטענו שאכן לא נפגשו עם זאבי. המשטרה לא הצליחה להשיג ראיות שהמפגש אכן התקיים, והחקירה נגד זאבי נסגרה. "זאת הפעם הראשונה בחיים שלי שאני מספר שגנדי הגיע לפגישה", אומר טוביה אושרי בראיון.

באותן שנים תועד זאבי באופן תדיר באירועים חברתיים ומשפחתיים של שני ראשי כנופיית הכרם, אושרי ואהרוני. "גנדי היה חבר, חבר אמיתי", מספר רחמים אהרוני. לדבריו, במסגרת החברות הזאת זאבי ביקש מהם אפילו לבצע בשליחותו עבירות פליליות חמורות. "הוא לא היה פונה אם הוא לא היה יודע שאפשר לבקש".

בראיון מגלים אושרי ואהרוני כי הקשר בינם לבין האלוף זאבי לא הסתיים באותה פגישה לילית ערב בריחתם מהארץ. לדבריהם, בעוד המצוד אחריהם נמשך, הם מימנו לזאבי טיסה אל מקום המסתור שלהם באמסטרדם ושם סיפק להם פרטים מתוך החקירה המתנהלת נגדם.

תחושת האי־נוחות שהצטיירה בחלקו הראשון של הסרט, בנוגע לקשר בין שלטון ופשע, ידיעות על החברה הגבוהה והיותם של עבריינים לגיבורי תרבות הולכת ומתגברת.

"עובדה". ערוץ 2, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ