הערב |

סדקים בחזות הפמיניסטית

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

"מישהי, שכחתי מי בדיוק, שאלה חבר שלה מדוע גברים מרגישים מאוימים על ידי נשים. הוא השיב לה שהם מפחדים שנשים יצחקו עליהם. כאשר שאלה קבוצה של נשים מדוע הן מאוימות על ידי גברים, הן השיבו, 'אנחנו מפחדות שהם ינסו להרוג אותנו'". את הסיפור הזה מספרת החוקרת המשטרתית הבכירה סטלה גיבסון (ג'יליאן אנדרסון, "תיקים באפלה"). לאחר מכן היא מסבירה כי הרוצח אולי מקסים גבר כמו השוטר שלו אמרה את הדברים, "אבל אני מתעבת אותו בכל מאודי".

"The Fall" היא דרמת מתח מהנה ומותחת, אבל היא מנסה, כפי שהציטוט (שהוא סוג של אזכור ללא קרדיט למשהו שהסופרת הקנדית מרגרט אטווד אמרה פעם), להיות יותר מזה. היא מתיימרת להיות סדרה פמיניסטית, ואף הוכרתרה ככזאת על ידי עיתונים ובלוגים שונים. היומרה הזאת גם היא מצריכה התייחסות. כך שאין חשש כי בהמשך הפריוויו הזה יתגלו פרטים על התפתחות עלילת המתח של הסדרה, שעלתה לשידור ביס או, בשבת לפני כחודש, ומתקרבת לסיומה בעוד כשבועיים, וכל פרקיה מוצעים בוי-או-די של יס, רק לדמותה של סטלה.

בעונה הראשונה אי אפשר שלא היה להריע לשוטרת, שאינה צעירה במיוחד, ונהנית מתאוות בשרים – הן מהמבורגר שאותו היא אוכלת לבדה במסעדה, והן ביחסי מין עם גברים מזדמנים, מבלי להתנצל על כך. בעונה החדשה היא עדיין נראית כחובבת בשרים – של גברים ושל נשים, אבל קצת פחות של פרות – אחרת קשה קצת להסביר את הגזרה הדקה מאוד.

כי גיבורת הסדרה שיצר אלן קיוביט אולי מתריסה באמירות אולטרה-פמיניסטיות כמו למשל שהרוצח הסדרתי בסדרה "הוא לא מפלצת אלא גבר", כאילו היינו הך הם, אבל היא גם מקפידה להגיע לזירת הרצח הבוצית עם שיער פזור (צבוע לבלונד פלטינה), על נעלי עקב סטילטו, וכאמור בגזרה דקה. בשאר הזמן היא משרבבת שפתיים, שלעולם אינן מחייכות, מלחששת ברוב ארוטיות, ומזילה דמעה אסתטית על לחייה החלקה מבוטוקס, כשהיא נראית קצת מתגרה מתיאוריו המיניים של אנס. ואם לא די בכל אלה, יש לה גם תסביך אבא.

"The Fall". יס וי-או-די

תגובות