למה אין לנו גיבורי־על?

סרט על תולדות הקומיקס העברי ישודר הערב במקביל להקרנתו בפסטיבל סרטי "אפוס"

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

כמעט במקביל להקרנתו בפסטיבל סרטי האמנות והתרבות "אפוס", ישודר הערב לראשונה "גיבור־העל העברי", סרט על תולדות הקומיקס הישראלי לדורותיו. קומיקס ישראלי מקורי מעולם לא זכה להתייחסות כבדת ראש. זוהי בפני עצמה שאלה להתחבט בה (והסרט אמנם נפתח בתהייה מדוע לא יצרה התרבות העברית גיבור־על משמעותי), אבל היא עובדה שאין עליה עוררין.

קומיקס עברי ראשון הופיע בארץ עוד לפני קום המדינה, בשנות ה–30 של המאה הקודמת. אייר אותו אריה נבון, קריקטוריסט העיתון "דבר", וחרזה לו מילים המשוררת לאה גולדברג. הגיבור היה ספק־ילד ספק שתיל צבר, וכך נולד הכינוי "צבר" לילד ישראלי. אחר כך היו גם גידי גזר ויואב בן חלב והגיבור "יוסקה מאיור", פרטיזן במיל' וגואל בהווה. הסופר פנחס שדה אחראי בעצמו לקומיקס, תחת השם הבדוי יריב אמציה, שהתפרסם בשנות ה–60 וה–70, וב- 76', מתוך "האביר זיק" של דודו גבע וחנוך מרמרי, צצה דמותו הליימכית של יוסף.

אתגר קרת ואסף חנוכה ב"גיבור העל העברי". לא התייחסו ברצינות לקומיקסצילום: מוש משעלי

אחר כך היו גם הברווז, "סברמן" ו"זבנג", וניסיונות בשלים יותר, ותמימים פחות, לומר משהו על ישראל והישראליות דרך משבצות הקומיקס. אולי זה העניין וזאת הסיבה מדוע גיבור־על עברי לא קם מעולם. רותו מודן מספרת כיצד עיבדה סיפור חדשותי ליצירת קומיקס, והחליטה לעדן מעט את הפרטים, כי הסיפור המקורי נראה לה גרוטסקי מדי. אולי המציאות המקומית לא מתירה לקוראים הפוטנציאלים מקום להתרגש מגיבורים מצוירים.

"גיבור־העל העברי", ערוץ 8, 21:00

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ