פשע לא לצפות בה

סדרת הדרמה "פשע אמריקאי"מתייחסת לנושאים רגישים כפוליטיקה, גזע, הגירה ומין, שנוכחים בארה"ב ואפילו מהדהדים אירועים אמיתיים שמתרחשים בה כעת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"פשע אמריקאי"
רותה קופפר

"אם אדם לבן היה אומר שהוא שונא שחורים ויורה באדם שחור, אז הייתם מאשימים אותו בפשע שנאה", אומרת אם של קורבן ירי בסדרה החדשה "פשע אמריקאי". "חוק אחד בשבילם, חוק אחד בשבילנו. לא מגיע לנו שינהגו בנו בשוויון?" אומרת האם הלבנה (פליסיטי האפמן המעולה), על מערכת המשפט שלדעתה מפלה אותה, בלי שמץ של אירוניה.

ג'ון רידלי, התסריטאי זוכה פרס האוסקר של "12 שנים של עבדות", בחר להתמודד בסדרה הראשונה שלו עם הנושא הרגיש של יחסים בין גזעיים בארצות הברית. הוא עושה זאת ברשת ארצית כאי־בי־סי ולא בערוץ כבלים אמריקאי (אצלנו היא עולה בהוט פלוס הערב), ועוד מכיוון מפתיע ומעניין, כמו הסדרה כולה. אין בה רגע ברור מאליו.

דרמת הפשע הזאת, המתאפיינת בשפה קולנועית ייחודית, תזזיתית ורפטטיבית, מתייחסת לנושאים רגישים אחרים כפוליטיקה, גזע, הגירה, מעמדות, הורות, מגדר ומין, שנוכחים בארצות הברית ואפילו מהדהדים אירועים אמיתיים שמתרחשים בה כעת.

בתחילת הסדרה, גוון ומאט סקוקי, זוג צעיר ממודסטו שבקליפורניה, מותקפים קשות בביתם. כתוצאה מהתקיפה מאט, איש צבא, נהרג ואשתו גוון מאושפזת בבית החולים במצב קשה. עד מהרה המשטרה עוצרת ארבעה צעירים, בני מיעוטים. אחד מהם – בחור לטיני, שהתייתם מאמו וגדל אצל אביו הקפדן, יודעים הצופים, בוודאות לא עשה את זה. אבל המשטרה רוצה להוכיח את יכולתה ולהרגיע את הקהילה שגועשת מהמקרה.

הסדרה מתמקדת בהורים: גם באלה של מאט – האם (האפמן, "עקרות בית נואשות"), שגדלה בשכונת מצוקה, וגידלה את שני בניה שם לבדה, והאב (טימותי האטון, סדרת הטלוויזיה "העוקץ"), שנעדר מהתמונה ברוב חייהם, אך חידש קשר עם בנו באחרונה, והוא גם זה שנקרא לזהות את גופתו אחרי התקיפה. וגם באביו של העצור (בניטו מרטינז, הזכור לטובה מ"המגן"), מהגר שכל כך רוצה להגשים את "החלום האמריקאי", או לפחות להאמין שהוא באמת קיים.

"פשע אמריקאי" היא הרבה יותר מסדרת פשע אמרקאית. היא עוסקת בפשעים אמריקאיים במובן הגדול של הביטוי, ובאופן הפושע שאמריקה מטפלת בהם. היא עשויה ביד אמן, בשפה ייחודית, ברצינות תהומית, והתוצאה מצמררת.

"פשע אמריקאי". הוט פלוס, 21:15

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ