ישראל האחרת

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

בסוף 2013 עוררה סדרת הכתבות של מתן חודורוב, בערוץ 10, על היורדים החדשים, סערה ציבורית. שר האוצר אז, יאיר לפיד, הגיב בחריפות, דיון ציבורי התעורר בעקבות הכתבות. זה העניין עם תופעת ההגירה השלילית מישראל. בכל מקום בעולם היא קורית, אבל רק בארץ הוצמדו לה שמות גנאי ("נפולת של נמושות") ותדמית רעה כל כך.

הסדרה של ירון דקל, "דה יזראליס", ששידורה יחל הערב בערוץ 1, מגיעה שנה וחצי אחרי זאת של חודורוב. אמנם, אם צריך להמר, אפשר לנחש שדקל בוודאי יצר אותה כבר לפני כמה שנים (הוא מכהן כמפקד גלי צה"ל מתחילת 2012) והיא המתינה והמתינה לשיבוץ על המדף ברוממה, אבל מעניין לראות מה עולל הזמן למושג ירידה ולקהילות הישראלים בחו"ל. בישראל שאחרי המחאה החברתית עולה הרושם שהיורדים החדשים יעשו כנראה פחות רעש.

לגופו של עניין, נדמה שלמרות העיכוב הסדרה של דקל מפצה על ההתעוררות המאוחרת בעומק ובתחקיר מהודק. כל שנה, דקל מספר, מהגרים 16 אלף ישראלים. הוא עצמו עוקב אחריהם בין קנדה, פילדלפיה וטקסס, ומגלה שם קהילות, דבוקות של ישראלים, שמקיימים חיים של קשר אמביוולנטי עם מדינתם. חינוך יהודי ודבקות בחיי היום־יום הישראלים, ולעומת זאת אי רצון מוחלט לשוב ארצה.

דקל מקשה על ישראלי לשעבר, העומד באחוזתו המפוארת ומסביר שאת ציורי הקיר בבית בחר כי הם מזכירים לו את מדינתו. "אתה יודע מה ממש מזכיר את הארץ? - לגור בארץ", הוא אומר. המבט על פניו של האיש, אוהב ישראל ללא עוררין, לא מותיר מקום לסימני שאלה.

"דה יזראליס". ערוץ 1, 21:00

תגובות