הפילוסופית שנהפכה לאישיות לא רצויה בישראל

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
"חנה ארנדט: ביוגרפיה רוחנית
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

גם 40 שנה אחרי מות אזכור שמה של הפילוסופית חנה ארנדט נחשב לפרובוקציה. בחייה, תיאורה כ"שנויה במחלוקת" היה לשון המעטה. ארנדט נהפכה לאישיות לא רצויה בעקבות אבחנותיה על המשטר הנאצי ומי שפעלו בו, שנוסחו בספרה "אייכמן בירושלים: דו"ח על הבנאליות של הרוע" שכתבה אחרי משפט אייכמן. האבחנות המעמיקות שלה הושטחו במידה רבה על ידי מתנגדיה, וכך גם הביוגרפיה שלה, קורות חייה והקשרים האישיים שלה, ששימשו תחמושת כבדה נגדה.

הסרט עליה, "חנה ארנדט: ביוגרפיה רוחנית", שביימה עדה אושפיז והשתתף בפסטיבל ירושלים האחרון, מנסה להסביר את המורכבות של ארנדט, עשורים אחרי מותה. תוך כדי כך הוא מסביר עוד כמה דברים: למשל כיצד אווירה ציבורית משתיקה את האינטלקט, כיצד נהפכה הפילוסופית המבריקה לאויבת עמה ויותר מכל מהדהדות האבחנות שלה למציאות הנוכחית בישראל.

כמה מלים יש לומר גם על האופן שבו בנתה אושפיז את הסרט, ביוגרפית וקולנועית. הסרט בנוי קטעי ארכיון, מכתבים שמקריינים שחקנים, סרטים ביתיים ישנים וגם ראיונות עם אותם ראשים מדברים שלא ניתן להמנע מהם. כאן הכל מורכב יפה ומשרת את הרעיונות של ארנדט. אושפיז מגישה אותם על רקע חומרים ממשפט אייכמן, אותם חומרים שעל פיהם גיבשה ארנדט את אבחנותיה. כשהם מוסברים כך, נראה שאי אפשר לדחות אותם. בעיקר הם נשמעים כדבר מה שחיבר אדם עם הבנה בהירה של הנפש. זה כשלעצמו הופך את "חנה ארנדט: ביוגרפיה רונית" לצפייה ראויה.

"חנה ארנדט: ביוגרפיה רוחנית". ערוץ 8, 21:00

תגובות