היום בטלוויזיה |

העשן שפיזרו חברות הטבק בעיני הציבור

הסרט התיעודי "יצרני הספין", שישודר הערב ביס דוקו, מתאר כיצד השפיעו אינטרסים זרים על מאבקים ציבוריים. מלחמתן של חברות הטבק בגילוי הקשר בין עישון לסרטן היא רק דוגמה מבהילה אחת

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

לפני עשר שנים הפנתה הקומדיה "תודה שעישנתם" זרקור אל עולמם הציני של לוביסטים. הגיבור היה אינטרסנט חלקלק שעובד בעבור תעשיית הטבק ותפקידו מסתכם ביצירת ספק, תעלולי לשון וקידום מפוקפק של אינטרסים זרים. "תודה שעישנתם" עולה בזיכרון כשצופים בסרט התיעודי "יצרני הספין", שישודר הערב בערוץ יס דוקו בלוויין. שניהם עוסקים באותה המציאות, אבל מה שהיה חומר לקומדיה הופך בסרט הזה, שאורכו שעה וחצי (ומייגע מעט לעתים), לתיאור מבהיל של ציניות.

"יצרני הספין" נסמך על הספר "סוחרי הספק" שחיברו נעמי אורסקס, המתראיינת בסרט, ואריק קונווי, ובו תיארו כיצד מאבקים ציבוריים התנהלו בהשפעת אינטרסים זרים. למשל, תעשיית הטבק והמידע על הקשר הגורדי בין עישון לתחלואה לסוגיה. בשנות ה–70 הודלפו מתוככי חברות הטבק מסמכים המעידים על מידע פנימי שהיה קיים בידי אותן החברות במשך עשרות שנים אבל נשמר בסוד. מנכ"לי החברות העידו בשבועה כי לא ידוע להם על קשר בין עישון לסרטן. חברת יחסי הציבור ששכרו יצרניות הטבק עסקה בהטלת ספק בנוגע לנתונים והשיטה פעלה היטב לאורך עשרות שנים.

בסרט מתוארים עוד כמה מאבקים כאלה, ובהם המאבק בחומרים נוגדי בעירה שהחוק חייב את יצרניות הרהיטים להוסיף בכמויות מזיקות לריפוד. גם זה היה מהלך שנבע מהאינטרסים של חברות הטבק וגם בו היו מעורבות שיטות מלוכלכות, ארגוני קש, עדויות שווא ושקרים. בכלים דומים מנתח הסרט גם את המאבק בהתחממות גלובלית ושינויי אקלים.

"יצרני הספין" מצייר תמונה מבהילה של הטבע האנושי, ושם דגש על הנטייה לדבוק בגרסאות גם כאשר הנתונים מחייבים בחינה חוזרת. הוא מציג קומץ של מאבקים שנותחו וידועים, אבל מי יודע מה עוד מסתתר מתחת לפני השטח.

"יצרני הספין". יס דוקו, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ