ילדים שכלואים במעגל של אומללות

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
"ילדים פושעים"
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

בית כלא לנוער עומד במרכז הסדרה התיעודית בת שני החלקים, "ילדים פושעים" ששידורה יתחיל הערב בערוץ 8. זהו כלא המיועד לעבריינים צעירים ובו יחידה מיוחדת לעברייני מין שהם בעצמם ילדים או נערים צעירים. על פי מנהליו, מושם בו דגש מיוחד על טיפול במקום על ענישה, אבל הסיטואציה כולה מעוררת את התהייה אם יצר האדם טוב מנעוריו.

צוות הטלוויזיה הבריטי המתעד את בית הכלא ואת האגף לעברייני מין ילדים עובר בתחנות המקובלות: ראיונות עם מקצת מהילדים, ראיונות עם אנשי הצוות, ליווי ותיעוד של טיפול, תיעוד בני המשפחה. הכל צפוי. אלא שהמעשים והגורמים למעשים, הנפרשים ביובש, מעוררים מחשבה על מסלול חיים הכתוב מראש, על יצר הרע והיכולת להבחין בין טוב ורע ועל מעגלים של עוול ואומללות.

גארט קלאטר כלוא במתקן כבר חודשים. הוא בן 15, מרכיב משקפיים עבי מסגרת וחובב קריאה. את עבירות המין שביצע הוא החל לעשות כשהיה בן 8 ולמרות החזות התמימה שלו, הוא עצמו יודע לספר שהוא דווקא יודע להבחין בין רע וטוב, אבל בוחר ברע. רק אחר כך, כשבאותה הבעה הוא מספר על אביו שהעניש אותו בכך שהכניס אותו למייבש הכביסה, נהפך הניתוק שלו למובן. המטפלת של שותפו לתא מספרת עליו, נער בן 14, שהוא "ילד מסובך" ורק כשהוא מדבר על אמו ועל השכונה שגדל בה אפשר להעריך עד כמה. "ילדים פושעים" לא חס לא על הצופים, לא על גיבוריו ולא על המחשבות על מסלול החיים הידוע מראש שצפוי להם.

"ילדים פושעים". ערוץ 8, 22:00

תגובות