גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

מלאלה יוספזאי נרשמה בספרי ההיסטוריה כאשר הפכה לזוכת פרס נובל לשלום הצעירה ביותר אי פעם: ב–2014, כשהיתה בת 17, הוענק לה הפרס בזכות פעילותה למען השכלת נשים במולדתה, פקיסטאן. אבל הפרס היוקרתי היה רק עוד הישג בדרכה מעוררת ההשראה של יוספזאי. הסרט "הוא קרא לי מלאלה", שביים דייוויס גוגנהיים (שביים גם את "אמת מטרידה" ו"מחכים לסופרמן"), מגולל את סיפור חייה של הנערה שכבר מגיל 11 היתה לדמות ידועה בקנה מידה עולמי ועתידה כמנהיגה נראה בטוח.

הסרט, שישודר מחר (ראשון) בערב בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק, מספר על דרכה של יוספזאי ועל יחסיה המיוחדים עם אביה, זיודין יוספזאי, משורר ואיש חינוך. כשהיתה בת 11 בלבד כתבה בלוג שבו סיפרה על חייה תחת משטר הטליבאן. יוספזאי החלה להיות מוכרת כאשר שנה אחר כך כיכבה בסרטון תיעודי שתיאר את חייה בזמן שהטליבאן כבש חלקים גדלים מארצה.

בסוף 2012, כשהיתה בת 15, נורתה בידי איש טליבאן בשעה שחזרה מבית הספר לביתה. היא נפגעה בראשה ובצווארה, ואחרי ימים שבהם היתה שרויה בחוסר הכרה, הוטסה לקבלת טיפול רפואי בבריטניה. כשהחלימה, נהפכה לסמל למען הבטחת השכלתם של ילדים. היא זכתה בפרס נובל ונאמה באו"ם נאומים מעוררי תקווה והשתאות, אף שבארצה עוררה ביקורת רבה. הסרט עליה מתאר את חייה לפני הירי ואחריו, את פעילותה כסמל ובראש קרן הנושאת את שמה, ואת יחסיה עם משפחתה והאנשים המקיפים אותה. מי שמתעניינים בסיפורה, יוכלו למצוא עניין גם ב"מלאלה", הספר שחיברה יחד עם פטרישיה מק׳קורמיק, שהופיע באחרונה במהדורה לקוראים צעירים בהוצאת צלטנר (תרגום: תמי לימון).

"הוא קרא לי מלאלה". נשיונל ג'יאוגרפיק, 21:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ