היום בטלוויזיה |

כשקרפיונים באורך מטר וחצי שחו בירדן

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
"והארץ היתה תוהו ובוהו". היקפים אפיים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

אחרי שנחקרו תולדות הציונות ב"עמוד האש" ותולדות מדינת ישראל ב"תקומה", יחל היום (ראשון) שידורה של "והארץ היתה תוהו ובוהו", שמה המסורבל של סדרה על תולדות האזור והארץ, מהתקופה הקדומה ועד הפיכתה לארץ הקודש, החשובה לשלוש הדתות המונותאיסטיות, בתקופה העותמנית.

ל"והארץ היתה תוהו ובוהו" יש היסטוריה לא קצרה; הכוונה להפיק אותה הוזכרה לראשונה בתקשורת לפני כארבע שנים וחצי. נראה שסדרה בהיקפים אפיים, בת 15 פרקים (שהפיקו שישה מפיקים שונים), מחייבת עבודה ממושכת, בוודאי כשהכוונה המוצהרת היא "להפוך כל אבן כדי לגלות את ארץ ישראל".

ארץ ישראל, אגב, מתבררת כמקום שבהחלט משתלם להרים בו כמה אבנים, כך לפחות מגלה הפרק הראשון העוסק בהגעתו מאפריקה וחייו בארץ של ההומו ארקטוס וגם גלגוליו הקדמוניים פחות. ישראל הקדמונית נראתה כמו סוואנה אפריקאית ושוטטו בה פילים ופרות ענק; קרפיונים שאורכם מטר וחצי שחו בירדן והאדם הקדמון הבעיר אש וקיים חיי חברה.  שורה של ארכיאולוגים, אנתרופולוגים, חוקרי אבולוציה ואנשי אקדמיה מצליחים להפיח חיים בגולגלות וכלים קדומים ומערות הפזורות באזורים נידחים ברחבי הארץ נראות פתאום כמו זירות שוקקות. הפרק, שתחילתו ביציאת אפריקה הראשונה, מסתיים במהפכה החקלאית, ביות בעלי חיים ומיני צמחים ודחיקתו מהעולם של ההומו ארקטוס. ה

פרקים הבאים עוסקים בסקירה של התמורות האזוריות וגם בחומרים עדינים יותר, למשל סיפורי המקרא והאם אמנם קרו, החורבן מידי האימפריה האשורית, עליית האימפריה הבבלית, ההליניזם ועוד.

"והארץ היתה תוהו ובוהו". ערוץ 1, 21:00

תגובות