גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

אחד המשתתפים בסרט התיעודי "פלסטין.נט", שישודר הערב (ראשון) בערוץ 8 בכבלים, מגדיר זאת כך: "אם ראית אדם שאין לו כסף לכוס קפה, אבל בכיס יש לו אייפון, אנדרואיד ובלקברי, ברוך הבא לפלסטין". הסרט, שביימה ענת תל מנדלוביץ, מבקש להוכיח כי הרשתות החברתיות הן המקום שבו משגשגת החברה הפלסטינית הצעירה, זו האסורה במצור פיזי ונתונה בכבליהן של נורמות חברתיות מסורתיות. לילדים פלסטינים צעירים יש חשבונות משגשגים ברשתות החברתיות והמבוגרים מהם בדור מפיצים רעיונות ומטפחים קשרים בינלאומיים חשובים בצורה וירטואלית.

עיסא, אחד ממשתתפי הסרט, הקים מרכז לבני נוער אקטיביסטיים וממקום מושבו בחברון הוא מלמד אותם כיצד לצלם ולתעד את סביבתם. מנאל, אם לארבעה, שולחת את ילדיה להפגין מדי שבוע ומשתמשת ברשת כדי להראות להם כיצד חיים ילדים כמותם במקומות הגיוניים יותר ברחבי העולם. אחמד, החי במחנה הפליטים דהיישה, מאמין בשלום ומקדם הידברות, ואילו מוסא, ספר וסטנד־אפיסט, מנסה להמשיך למצוא הומור ולקדם חיים רגילים, למרות המציאות המשתנה לרעה.

מעניין לראות כיצד משפיעה הרשת על החברה הפלסטינית, איך נתפשה חטיפת שלושת הצעירים הישראלים שהובילה למבצע "צוק איתן", איך עוברת אינתיפאדת היחידים על הצד השני ובכלל, כיצד נראים החיים מ"שם". אלא שדי מהר נדמה שהסרט מאבד את הטיקט שלו והחוטים אל הנושא הראשי הולכים ומתרופפים. אולי הגדרה הולמת יותר לסרט היתה צריכה להיות עיסוק במבוגרים החדשים, בני 30 ו–40, שהם מעמד הביניים המותש של החברה הפלסטינית. אותם אלו שמבשלים פסטה במטבח ומדברים על עזיבה, באותו אופן מיואש שמקביליהם היהודים עושים. מצד שני, נראה כאילו הציבור הישראלי כבר אינו קשוב לסרטים כאלה — העוסקים רק באנשים, רק בשאיפה לשלום, רק בדיבורים על המצב שלא נהיה טוב יותר. הם עצמם כבר מייאשים.

"פלסטין.נט". ערוץ 8, 21:00

מתוך "פלסטין.נט"צילום: ערוץ 8 / הוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ