"סולחה": מנגנון גברי לפתרון בעיות הפטריארכליות

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"סולחה". מנגנון גברי לפתרון בעיות הפטריארכליות
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

בית לצד בית במרכז הכפר אעבלין גרות שתי משפחות: משפחת טוקאן ומשפחת סלמאן. שתיהן משפחות ידועות ומכובדות, הבנים הבכורים בשתיהן, ווד וראגב, הם חברים בלב ובנפש. כל זה משתנה כאשר לילה אחד יורה ראגב סלמאן ברביע טוקאן, אחיו הצעיר של וורד, אחרי שהאחרון העיר הערה בעלת אופי מיני על אחותו. הרצח, טוענים בני משפחת סלמאן, הוא על כבוד המשפחה. באותו הלילה רימון נזרק על ביתם.

כל מה שמעניין וחשוב בעולם התרבות – הירשמו לעדכון היומי שלנו

מערבולת דמים עלולה לגרור את הצדדים לנקמת דם ונקמה שכנגד, אבל מערכת הצדק השבטית, העתיקה, מרימה את ראשה: הג'הא, מועצת זקנים, מתמנה כדי להשיג סולחה בין הצדדים. מטרתה אינה ענישה, אלא השבת המצב על קדמותו ורגיעה. הודנה של חודשיים מוכרזת בין המשפחות ומשפחת סלמאן נדרשת לגלות מביתה ולא להיראות עוד.

"סולחה" הוא סרטו התיעודי של איתן חריס על מנגנון החוק המקביל הנהוג בחברה המוסלמית אבל מקובל גם בחברה הנוצרים והדרוזית הערבית. ההתבוננות בקרביו של התהליך מעוררת השתאות: זהו מנגנון פטריארכלי טהור שנועד לפתור סכסוך שכולו נובע מחוליי הפטריארכיה, באיצטלה של שמירה על כבודן של הנשים, המודרות רשמית מהתהליך. הוא מתנהל בקפדנות ובמתינות, בחוקים ושלבים משל עצמו.

חריס מתבונן בתהליך הזה ללא שיפוטיות ובכבוד ללוקחים בו חלק, לעצם קיומו ולנסיבות בהן הוא מתקיים, גם כאשר נדמה שסופת דם מתקרבת. בסופו של תהליך, ועל פי כללי הטקס, קושרת משפחת הנרצח דגל לבן למוט. משפחת הרוצח נושאת אותו ובשיירה ארוכה נדרשים הצדדים ללחוץ יד זה לזה. הטינה עוד שם, אבל הסכסוך תם.

"סולחה", ערוץ 8, 21:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ