"סאלח, פה זה ארץ ישראל": צפיית חובה

הסרט התיעודי "סאלח, פה זה ארץ ישראל", שמוקרן כעת כסדרה של ארבעה פרקים, מתאר את מדיניות הקליטה של יהודי צפון אפריקה, וחושף אפליה מכוונת שדורות של ישראלים סבלו ועדיין סובלים ממנה

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "סאלח פה זה ארץ ישראל". קשה ומקומם
גילי איזיקוביץ

שקט משונה שרר באולם הסינמטק בסיום הקרנת הסרט התיעודי "סאלח פה זה ארץ ישראל", במסגרת פסטיבל דוקאביב בחודש מאי שעבר. הקלות והבוטות בהן מנפץ הסרט טענות על צדק ושוויון, ומוכיח תחושות רבות שנים של קיפוח וגזענות, מהממות. קשה ומקומם לצפות ב"סאלח, פה זה ארץ ישראל" ובדיוק משום כך הוא צריך להיות צפיית חובה.

הסרט, שיוקרן כסדרה בת ארבעה פרקים מהערב בערוץ רשת 13 (הערב ישודר פרק פתיחה כפול), הוא סרטם של דוד דרעי, רותי יובל ודורון גלעזר והוא מבוסס על, או נכון יותר יוצא מתוך, סיפורו המשפחתי האישי של דרעי. על פי הודעת גוף השידור, הסדרה עתידה לכלול גילויים נוספים וחדשים על אלו שהופיעו בסרט, אבל כך או כך, מה שהוא מביא אל המסך ראוי שיעורר שוב דיון ציבורי.

אוהבים טלוויזיה? בואו לדבר על על זה בקבוצת הפייסבוק שלנו

שילוב של סיפור אישי, מסמכים ופרוטוקולים שנחשפים לראשונה וראיונות עם אישים שונים, מתארים את ההיסטוריה של עליית יהודי צפון אפריקה ובעיקר את מדיניות הקליטה שלהם בארץ. אלו מוכיחים מדיניות שיטתית, תכנון מוקדם וביצוע מניפולטיבי של אפליה, שמרסקים את הנרטיב הרווח על טעויות בלתי מכוונות בשל אי הסדר שהתקיים אז וההכרח לקלוט במהירות מאות אלפים. דורות של ישראלים סבלו וסובלים מנקודת פתיחה מוחלשת לחיים בגלל אותה מדיניות, שהפכה את עיירות הפיתוח לגטאות של עולים משוללי זכויות על אדמותיהם ודירותיהם, והאקדח המעשן מופיע על המסך.

"סאלח, פה זה ארץ ישראל", רשת 13, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ