היום בטלוויזיה |

"המחתרת היהודית": הכיפה הסרוגה נגד כיפת הזהב

הסרט התיעודי שיצר העיתונאי שי גל והוקרן בפסטיבל דוקאביב חוזר כסדרה בת שלושה פרקים ביס דוקו

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה עציון, ממורשעי המחתרת, על רקע כיפת הסלע
גילי איזיקוביץ

ביוני 1980, זמן קצר אחרי פעולת טרור בבית הדסה, נפצעו שני ראשי עיר פלסטינים ממטענים שהצמיד גורם אלמוני לרכביהם. חבלן ישראלי התעוור ממטען דומה שהוצמד לרכבו של ראש עיר שלישי. שלוש שנים אחר כך, אחרי רצח תלמיד הישיבה אהרון גרוס, נרצחו במכללה האיסלאמית בחברון שלושה סטודנטים פלסטינים בירי וברימונים שהושלכו עליהם. 30 נוספים נפצעו. את הפעולות ביצעה המחתרת היהודית, שנחשפה לבסוף שנה אחר כך, רגע לפני פעילות טרור נוספת. 29 אנשים הועמדו לדין, 15 מהם ריצו עונשי מאסר. כשנחשפה המחתרת נחשפה גם תוכנית גרנדיוזית, הרסנית, לפיצוץ הר הבית.

הסרט התיעודי על המחתרת, "המחתרת היהודית" שיצר העיתונאי שי גל והוקרן בהצלחה בפסטיבל דוקאביב האחרון, עוסק בפעילותה של המחתרת ובחשיפתה. הוא נערך מחדש לסדרה בת שלושה פרקים, שתשודר מהערב בערוץ יס דוקו בלוויין.

בפרק הראשון, שישודר היום, מבקש גל לחזור לימיה הראשונים של המחתרת, להארגנות ולשינוי הנפשי שחל בחבריה, מאזרחים נורמטיביים לטרוריסטים. הוא מראיין ארבעה מהם — יהודה עציון, נתן נתנזון, אורי מאיר ובועז הנמן — ואת אנשי השב"כ שהיו מעורבים בלכידתם, כרמי גילון ויעקב פרי. "המחתרת היהודית", רוצה גל לומר, היא סיפור הפיכתם של רעיונות קיצוניים לקרובים למיינסטרים. לאורך פרקי הסדרה הוא חושף סיפורים ותיעוד, שחלקו לא נראה עד כה, על היחס לו זכו מחבלי המחתרת שכמה מהם הפכו ברבות השנים לפעילים ידועים בציבוריות הישראלית הלגיטימית.

העתיד של אלאור אזריה, אם ללמוד מהמקרה הזה, יכול להיות לא רע בכלל.

"המחתרת היהודית", יס דוקו, 21:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ