טבח מושתק או מיתולוגיה שטופחה יתר על המידה?

סרטה של נטע שושני מבקש לפצח את התעלומה סביב הכיבוש הקשה של כפר דיר יאסין ב–1948. משיחות עם לוחמים לשעבר עולים זכרונות אצורים וטראומה בת עשורים רבים — שיש מי שעדיין רוצה להשתיק

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "נולד בדיר יאסין". הרציפות הטראגית נשמרה
גילי איזיקוביץ

הסרט התיעודי "נולד בדיר יאסין", מוקרן כבר שנה באירועים שונים, מאז הקרנת הבכורה שלו בפסטיבל ירושלים בקיץ שעבר. עכשיו הוא מעורר הדים חדשים בעקבות מחאה של הורים שכולים על הכללתו ברשימת המועמדים לפרס אופיר בקטגוריית התעודה, כמו גם פניה למשרד האוצר של השרה רגב — שלא צפתה בו — בבקשה לבחון האם הוא עובר על חוק הנכבה. אילו היתה השרה מטריחה את עצמה לצפות בו (שכן הוא זמין מאתמול בוי־או־די של הוט 8) היתה מגלה שהוא אולי מטריד מאוד ומעורר תחושות קשות, אבל גם מורכב.

בדברי הימים של המאבק הציוני להקמת המדינה, הוחשכה ההיסטוריה של כיבוש הכפר דיר יאסין שבדרום ירושלים. נדמה שמיד עם כיבושו הפכו האירועים לתעלומה. האם הכוח שנשלח למקום, כוח מאוחד של לח"י ואצ"ל, ביצע טבח חסר הבחנה, אכזרי, המוני, בתושבי הכפר? והאם מימדי ההרג היו מצומצמים בהרבה מהמיתולוגיה סביב הקרב, שיש מי שעמל לטפח אותה? יוצרות הסרט, נטע שושני ותמרה ארדה, משוחחות בסרט עם לוחמים לשעבר שאוצרים זיכרונות וטראומה בת עשורים רבים. חלקם זוכרים ברוטאליות. אחרים מנסים לצמצם ולעדן. החלק המפחיד בסרט, לכל הפחות המכוער שבו, הוא מה שקורה כאשר היוצרות מבקשות לשחרר את התמונות שצולמו אחרי הטבח — אז מישהו עלום מגיע אל המרואיינים שלהן, אוסר עליהם לשתף עמן פעולה ודורש שיחזרו מדברים שאמרו. לתשומת לבה של השרה רגב.

הטריילר של "נולד בדיר יאסין"

ב–1951 הוסבו הבתים הנטושים לבית חולים לחולי נפש. זהו הנרטיב השני שמביאות ארדה ושושני בסרט, העוקב אחרי דרור ניסן, שנולד לחוסה בבית החולים. באמצעות מסמכים ומכתבים הוא מפענח את מחלתה, הקשר עמה והעבר הישראלי של המקום. גם אם מה שקרה בדיר יאסין לא גלוי עדיין, ברור שבמקום הזה, כמו שאומר ניסן, "נשמרה רציפות טראגית, קורבנות יצאו מכאן וקורבנות נכנסו לכאן".

"נולד בדיר יאסין", הוט וי־או־די

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ