"אוטונומיות": חרדים מהקצנה דתית

סכסוך מר ופרעות אלימות הובילו להיפרדות — ישראל החילונית מחד והאוטונומיה החרדית, המוקפת חומה, שבירושלים מאידך. הדיסטופיה הטלוויזיונית הישראלית, "אוטונומיות", מהדהדת זיכרונות רחוקים וחוויות עכשוויות

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסי כהן ב"אוטונומיות"
גילי איזיקוביץ

בישראל האלטרנטיבית של הסדרה "אוטונומיות" הדברים התנהלו בצורה אחרת ממה שקרה בישראל של המציאות, אבל כמו בכל דיסטופיה יעילה, מה שקרה הוא רק סטייה קלה, ניתנת לדמיון, מישראל האמיתית. סכסוך מר ופרעות אלימות הובילו להיפרדות — ישראל החילונית מחד והאוטונומיה החרדית, המוקפת חומה, שבירושלים מאידך. כדי לעבור בין שתי היישויות יש צורך בבידוק ואשרה וממילא מעטים עוברים מצד לצד. אחד מהם הוא ברוידא (אסי כהן), מאכער חרדי טוב לב, נוכל קטן שמנהל חיים חרדיים בשעה שהוא פוזל למנעמי החילוניות. הוא עתיד להיקלע לסיבוך רציני כשמלחמת משמורת תטלטל את האיזון העדין בין ישראל וירושלים: ילדה שגדלה בידי זוג חילוני מתבררת כבתם שנחשבה מתה של זוג חרדי בעל ייחוס.

"אוטונומיות", של היוצרים יונתן אינדורסקי ("שטיסל") ואורי אלון היא דיסטופיה טלוויזיונית מקורית, מרשימה ומעניינת שמהדהדת לצופה הישראלי זיכרונות רחוקים וחוויות עכשוויות. מאבק המשמורת למשל יותר ממזכיר את משפט המשמורת על הילדה קרולין ברונה, ואלמנטים במשפט ההוא מופיעים כאלמנטים דרמטיים (מעניין להזכיר כי אלון הוא נכדו של השופט מנחם אלון, שפסק בעניין בבית המשפט העליון בסוף שנות ה–80).

מתוך "אוטונומיות"

אבל עצם הופעתה של דיסטופיה טלוויזיונית הוא עניין להתעכב עליו. השנים האחרונות היו משופעות דיסטופיות ספרותיות ("טיט" של דרור בורשטיין, "השלישי" של ישי שריד, "עיר הנידחת" של עמית גולדנברג) — כולן התייחסו להקצנה דתית והשתלטותם של פונדמנטליסטים דתיים. עם זאת, טלוויזיונית או קולנועית, "אוטונומיות" עומדת לבדה כמעט, כשלצדה רק העיבוד התיאטרלי והקולנועי ל"הדרך לעין חרוד" של עמוס קינן (שנכתב ב–1984). אז הוטרדה החברה הישראלית ממיליטריזם — גיבורו של קינן נמלט אחרי השתלטות כת צבאית על ישראל. היום מוטרדת כנראה החברה מהקצנה דתית.

"אוטונומיות", הוט וי־או־די (הסדרה תשודר מיום חמישי בהוט 3)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ