"האונס של ריסי טיילור": ואולי יש כאן סיבה לאופטימיות

מאבקה לצדק של ריסי טיילור, שאנסיה לא הורשעו בדבר העבירה, הפך לסמל למאבקן של נפגעות תקיפה מינית ונשים שחורות כאחת. הסרט המטריד על האירוע, שלא היה קורה היום בעידן MeToo#, מוכיח כמה גדולה השפעת התנועה

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "האונס של ריסי טיילור". סמל למאבק נשים שחורות ונפגעות תקיפה מינית
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

ריסי טיילור מתה בסוף 2017, בגיל 98. היא מתה באורח סמלי רגע לפני שפרצה סערת MeToo#. אילו היתה בחיים, אולי היתה מרגישה שהמאבק האמיץ שהובילה למען צדק, שלא פעל לפני שבעה עשורים כשנפגעה, לא היה לשווא.

בלילה חם בספטמבר 1944, כשהיתה בדרך לביתה מהכנסייה, נחטפה ריסי טיילור. היא היתה אז בת 24, יפהפייה ואם לתינוקת, שחיה עם משפחתה בקהילה השחורה של העיירה אביוויל באלבמה. חוטפיה, שבעה נערים לבנים, ניסו לחטוף נערות אחרות מביתן באותו הערב ולא הצליחו. הם התנפלו על טיילור שניסתה להימלט, כיסו את עיניה ובאיומי רובה הכניסו אותה לרכב. משם הסיעו אותה ליער הסמוך ואנסו אותה.

הטריילר של "האונס של ריסי טיילור"

החטיפה של טיילור דווחה מיד, הרכב אליו הובאה זוהה על ידי חברתה, ובעליו נקב בשמותיהם של כמה מהחוטפים, אבל למרות זאת המשטרה לא זימנה אף אחד מהגברים לחקירה אחרי שטענו ששילמו לטיילור ומכיוון שכך, לא היה המקרה אונס. המקרה של טיילור הפך לסמל. הוא הביא לכתבות שער והמאבק שלה לצדק הפך לא רק לאבן דרך במאבק השחורים למען שוויון וצדק, אלא גם לסמל למאבקן של נפגעות תקיפה מינית.

הסרט על הפרשה ועל קורותיה של טיילור, "האונס של ריסי טיילור", יעלה היום לווי־או־די של יס, במסגרת ערוץ חדש ובו סרטים המגיבים למאבקה של תנועת MeToo#. הוא מקומם ומכעיס, מביא את קולה של טיילור ואת בני משפחתה המשחזרים את האירוע. אולי העובדה שהוא מטריד כל כך היא סיבה לאופטימיות. היום העוול הנורא שנעשה לה, ותוקן במידת מה רק ב–2011, כנראה לא היה קורה.

"האונס של ריסי טיילור". יס וי־או־די

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ