ניצול השואה שהקדיש את חייו לשיקום עברייני מין

ד"ר דן פיליפ מטפל במסירות בעבריינים שנתפסים כמפלצות גם בקרב עבריינים. "המרפא הפצוע", המתעד את פועלו, הוא הרבה יותר מסרט על אדם הפוגש את שולי החברה

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר מבוגר יושב ביער
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

העיסוק של ד"ר דן פיליפ מעורר אי נוחות. אי נוחות בקרב הקרובים לו, אי נוחות כשהמצלמה בסרט "המרפא הפצוע" מתעדת אותו פועל לטובת מטופליו, אי נוחות שעוברת בשיחה בינו לבין במאי הסרט, יוחאי רוזנברג.

ד"ר פיליפ, המצוי בעשור התשיעי לחייו, מטפל במסירות בעברייני מין. הוא חומל עליהם, מנתק בין נפגעי ונפגעות העבירות למחולליהן, והגישה שלו כלפי מי שנתפסים כמפלצות גם בבתי הכלא ובקרב עבריינים, היא כמעט אבהית. החברה הכללית, הוא אומר, צבועה ומבוהלת. הסטייה והעיוות נמצאים, כך הוא אומר, בכל אחד מאתנו. אלא ש"המרפא הפצוע" הוא יותר מסרט על אדם הפוגש את שולי החברה בחמלה. גישתו המורכבת של פיליפ מתבררת אט־אט ככל שהסרט מגולל את עברו.

פיליפ הוא ניצול שואה שנמלט ליער כילד, וסוד נורא מצוי בעברו. הסבר למשיכה שלו לרוע ולהתעקשות שלו להבין אותו, לא להירתע מפניו, לטפל בו ולראות בו תופעה אנושית, מצוי בדברים שקרו לו ולחברת ילדות שלא שרדה.

"המרפא הפצוע" הוא סרט שעומד בגרון ומביא את הצופה בו למועקה. בשלב מסוים מבטו פעור העיניים של פיליפ נראה כמו פניו של מישהו שפגש בשיגעון ויכל לו. לעתים, כך מתברר, הדרך לגאולת עצמך עוברת בהחלטה לגאול אחרים.

"המרפא הפצוע". יס דוקו, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ