שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טרגדיה בגן החיות של תל אביב

"אין אריות בתל אביב", על עלייתו ונפילתו של גן החיות בתל אביב, נבנה כמיתולוגיה עם מוסר השכל. לא תמיד זה מצליח, אבל חובבי היסטוריה מקומית יהנו כך או כך

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מרדכי שורנשטיין, מתוך "אין אריות בתל אביב". כך שינו כסף וקרקע את צביונה של העיר
מרדכי שורנשטיין, מתוך "אין אריות בתל אביב". כך שינו כסף וקרקע את צביונה של העירצילום: רודי ויסנשטיין
גילי איזיקוביץ

בפינה צדדית בגן העיר בתל אביב, מטרים מהמרכז המסחרי ומגדל היוקרה שבראש הגבעה, עומד פסל ברונזה קטן. זהו פסל בדמותו של מרדכי שורנשטיין, אגדה תל אביבית שסופה מר. שורנשטיין היה רב העיר קופנהאגן וד"ר לפילוסופיה, וגם חובב חיות נלהב. בגיל 60, אחרי שהתאלמן מאשתו, החליט לעלות לפלשתינה והתיישב בתל אביב. הוא אסף חיות ופתח חנות. כשהאוסף התרחב לקופים ולדובים, לשני גורי נמר, בשם תמר וגיבור, ועוד ועוד, הוחלט להקים אגודת ידידים. בהשפעתם נפתח גן החיות של תל אביב. בשיאו הוא השתרע על 14 דונם, באיזור גן העיר של היום, העירייה וכיכר רבין, והיה מקור משיכה לתושבי הסביבה. אלא שהאגדה שמגולל הסרט "אין אריות בתל אביב" מתפתחת לטרגדיה שסממניה מוכרים: בתל אביב כמו בתל אביב, כסף וקרקע יכולים לשנות במהירות את צביונה של העיר. שורנשטיין הושפל וסולק ממפעל חייו. לימים גן החיות נסגר ומרבית החיות בו הועברו לספארי ברמת גן.

"אין אריות בתל אביב", שביים דוקי דרור, הוא סיפור נוסטלגי עתיר חומרי ארכיון שהצדדים הוויזואליים החזקים שלו הם האופן בו נשתלו חיות פרא בלב התל אביבי המוכר בעבודת עריכה ממוחשבת. הוא פועל על הצופים כמעשייה או נכון יותר כמיתולוגיה מקומית ובסרט ישנו ניסיון רציני להפוך אותה לפרק שיש ללמוד מוסר השכל ממנו. לא תמיד זה מצליח, אבל חובבי היסטוריה מקומית יהנו ממנו כך או כך.

מתוך "אין אריות בתל אביב"

"אין אריות בתל אביב", כאן 11, 21:05

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ