הטוויסט שאיש לא צפה בעלילה של ליברמן

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
"ליבר־מן". מבקש לפצח את דמותו של מנהיג "ישראל ביתנו"
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

למרבה הצער, כשישודר הערב "ליבר־מן", סרטה התיעודי של נורית קידר על אביגדור ליברמן, עדיין לא ייודעו תוצאות הבחירות. קידר עקבה במשך שנים ארוכות אחרי שר הביטחון ושר החוץ ליברמן, במסעו מהיותו מוציא ומביא, סולל הדרך לראש הממשלה בנימין נתניהו, בעל הדימוי המפוקפק, ועד הלבנתו כמנהיג ערכי של מפלגה גדולה.

הסרט כמו מבקש לפצח את דמותו של מנהיג "ישראל ביתנו", לבחון להיכן פניו מועדות עכשיו, להצביע על האינסטינקטים המיוחדים שיש לו ועל המקור להצלחתו. אלא שבדרך נקלע הסרט למלכודת שמציבה הפוליטיקה המקומית בפני מי שמנסים לפצח אותה: הבנה בדיעבד לא יכולה לקרות כאן, פשוט מפני שקצב האירועים גבוה מהיכולת להבינם ופיתולי העלילה נוטים להיות בלתי ניתנים לדמיון אפילו.

שאלת השאלות, מה הוביל לבחירות הללו, ומה עומד מאחורי הנתק בין שני השותפים נתניהו וליברמן, הפכה להיות השאלה המעניינת, אבל היה זה פיתול בעלילה שהגיע מאוחר מדי. העימות הזה, שהסלים למדרגה גבוהה כל כך של עוינות, לוט לחלוטין בערפל גם בסרט שמבקש לפזר אותו.

כשרואים בסרט את נתניהו מתראיין על ליברמן, אומר עליו: "קודם כל הוא חבר יוצא מן הכלל, אדם יוצא מן הכלל, ישר מאוד", קשה שלא לתהות מה קרה שם, בחדרי החדרים והאם אי פעם נדע. בהתחשב בכך, מצער שהסרט של קידר, שמתמקד בשאלות אחרות הנוגעות לליברמן, לא יכל להיות זבוב על הקיר.

"ליבר־מן", יס דוקו, 22:30

תגובות