"חומת ברלין": מסמך לימודי היסטורי ולא יותר

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מתוך "חומת ברלין". לצופים שאינם מעורים בפרטים
מתוך "חומת ברלין". לצופים שאינם מעורים בפרטיםצילום: HOT 8
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

ב–9 בנובמבר 1989, אחרי פליטת פה בטלוויזיה — הודעה של חבר הפוליטביורו שהתבררה לימים כטעות בניסוח — נהרו המוני תושבי מזרח ברלין אל חומת ברלין. חמושים בפטישים וזעם, הם הפילו אותה, בשידור חי בטלוויזיה, וסיימו בהתקוממות עממית דיכוי של עשרות שנים. היתה זו המקבילה הגרמנית לעלייה על הבסטיליה ואירוע היסטורי מרומם נפש. הדרך אליו מתועדת בסרט ההיסטורי "חומת ברלין", שישודר הערב בהוט 8.

"חומת ברלין" הסרט, הוא לא יותר ממסמך לימודי היסטורי. הוא לא יחדש דבר למי שמצוי בפרטים, אבל אולי דווקא משום כך הוא סרט חשוב לצפייה עבור מי שאינם. הוא מביא אל המסך את תולדות החומה שצצה בוקר אחד כגדר תיל בלב העיר המחולקת בין מערב למזרח, והלכה והשתריינה, בלבנים ובטון, לגובה ולרוחב, מלווה מכשולים ואמצעים שנועדו למנוע בריחה. גם מחשבות על בריחה ניסתה החומה לחסל, ולהותיר את תושבי מזרח ברלין מכותרים ומבודדים, תקועים בבית כלא עירוני מסוגר ונתונים למעקב תמידי בידי השטאזי. מי שניסו לברוח, מדגים הסרט, לקחו סיכון אדיר: 160 איש מתו בניסיון, מהיום שהוקמה ועד נפילתה.

"חומת ברלין" משלב ברקע ההיסטורי עדים: אשה שהיתה ילדה כשמשפחתה הצליחה להימלט, גבר שנעצר לימים ארוכים כנער, עיתונאית לשעבר שמספרת על המעקב אחריה ואחרי הקולגות שלה ועל המעצר שלה בידי יחידה מהשטאזי שהפך למאסר של שלוש שנים. הגם שמדובר בהיסטוריה קרובה יחסית, הצפייה בפרטים הסדורים מעניינת, במיוחד כשמבינים כמה מהר יכולה המציאות להשתנות.

"חומת ברלין", הוט 8, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ