גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
"המחנות הסודיים של סין". חזון מצמרר של דיכוי מיעוטים
"המחנות הסודיים של סין". חזון מצמרר של דיכוי מיעוטיםצילום: HOT 8
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

כמיליון בני אדם, בני המיעוט האויגורי המוסלמי, מוחזקים בשנים אחרונות במחנות מעצר שהקימה ומתחזקת ממשלת סין במחוז שינג'יאנג. זוהי הכליאה האתנית השיטתית השנייה בגודלה בהיסטוריה, אחרי מלחמת העולם השנייה. אל המחנות מגיעים אנשים שהוגדרו מסוכנים כי אפליקציות אסורות, דוגמת ווטסאפ, מופיעות בטלפון הנייד שלהם, אנשים שמחזיקים בדרכון, משכילים מהממוצע, שקרוביהם חיים בחו"ל או עונים על מאפיינים אחרים נוספים שהגדירה המדינה.

הסרט התיעודי "המחנות הסודיים של סין", שישודר הערב בהוט 8, הוא מסמך עיתונאי על אזור ותופעות שקשה לחשוף, לתעד ולדבר עליהם. אלה שינסו לגלות פרטים מהאזור והנעשה בו, כמו המעורבים בסרט הזה, מסכנים את עצמם מאוד. כמו שנחשף בסרט הזה, היקף השליטה של ממשלת סין בנעשה במחוז, הופך לאסירים גם את אלה שחיים באזור מחוץ למחנות.

מתוך הסרט

ב"המחנות הסודיים של סין" מוצגים מקרים של נשים וגברים שכמו נמחו מעל פני האדמה ושל ניסיונות בני משפחותיהם לאתרם, אי שם בין 1,200 המחנות לחינוך מחדש שמפעילה סין באזור הגובל בקזחסטאן. אלו משולבים בצילומים נדירים מעיר הבירה של המחוז, אורומיצ'י, שבה יש תחנת משטרה בכל 200 מטרים ומופעלים אמצעים טכנולוגיים למעקב וזיהוי. על דלתות הבתים מופיעים ברקודים שנסרקים על ידי שוטרים הנעים בדבוקות ברחוב ואזרחים נדרשים להעביר כרטיס זיהוי בכל מעבר מנקודה לנקודה ברחובות, למסור דגימות גנטיות של עצמם, חתימה קולית וזיהוי ביומטרי. סין, המנסה לדכא זהויות אתניות בתוכה, משתמשת, כך נטען בסרט, באוכלוסיות מיעוט כבשפני ניסוי לטכנולוגיות דיכוי ושליטה. החזון המצמרר שלה, שמיושם כבר שם, עומד למכירה לממשלות וגופים בעולם.

"המחנות הסודיים של סין". הוט 8, 21:55

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ