גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

סחר סודי ואסור מתקיים בשווקים ובחנויות מסוימות בסין. מתחת לשולחן, בהחבא, במחירים שעשויים להאמיר עד 20 אלף דולר, נמכרת שלפוחית השתן של דג הטוטואבה. מחירה כה גבוה מפני שהיא נחשבת למרכיב הכרחי בהכנת תרופות שונות ברפואה הסינית המסורתית, ובעיקר מפני שהדיג והסחר בדגי הטוטואבה נאסר בחוק כבר לפני שנים.

כמו תיאוריית הכאוס, שגורסת שמשק כנפי פרפר בפינה אחת של העולם יחולל הוריקן בקצהו השני, גם כאן צרכני הקצה של הדג המיובש כנראה לא מתארים לעצמם את עומק הסערה שמחולל הסחר, במה שקיבל את הכינוי "הקוקאין של הים". הדגים האלה יקרים כל כך עד שבמקום ממנו הם באים, מפרץ באחה במקסיקו, מתנהלים הדיג וההפצה על ידי המאפיה. ההתנהלות הזאת מביאה איתה לא רק אלימות, אלא גם חורבן וכליה אקולוגית של אחד האזורים החשובים ושוקקי החיים הימיים. וכך, המרדף אחרי מפרי החוק, הניסיון לשמר את הסביבה ולהשליט סדר, מתנהל גם הוא בממדים ובאופן המזכיר מלחמה בקרטלים.

מתוך "מפרץ הצללים"

הסרט "מפרץ הצללים", שישודר היום בערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק, מתעד את המצב, את המלחמה הזאת ואת האופן שבו תאוות בצע יכולה לחסל חלקים בכדור הארץ. למרבה המזל הוא עושה את כל זה באופן מרתק, כאילו מדובר היה במותחן רב תפניות העוקב אחרי גיבורים מרתקים — וטרינרים ומדענים, סוכנים סמויים ואחרים — במלחמתם בקרטלים המקומיים ובמאפיה הסינית.

"מפרץ הצללים". נשיונל ג'יאוגרפיק, 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ