המלחמה הגדולה כשומר מסך

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
"הם לא יזקינו". מסמך תיעודי מושקע, שלא יוצר מעורבות רגשית
"הם לא יזקינו". מסמך תיעודי מושקע, שלא יוצר מעורבות רגשיתצילום: Tulip Entertainment

פיטר ג'קסון הוא קולנוען רב זכויות, שבסדרת "שר הטבעות" וב"קינג קונג" עשה לעצמו שם של במאי בעל חזון ויזואלי ואסתטי, שטכנולוגיה ואפקטים אינם זרים לו. לכן ברור שהפרויקט התיעודי שלו על מלחמת העולם הראשונה, "הם לא יזקינו", מעורר סקרנות.

ג'קסון משתמש בטכנולוגיה של שחזור ממוחשב כדי להפיח חיים חדשים בחומרי ארכיון נושנים, סרטונים ותמונות. על רקע החומרים הוויזואליים הללו הוא משמיע מונולוגים של וטרנים, שהתגייסו בצעירותם למלחמה הגדולה. הלוחמים הוותיקים משחזרים את חייהם לפני המלחמה, במהלכה ובסיומה.

הטריילר של "הם לא יזקינו"

המראה הפוליפוני הזה אמור לספר לחובבי סרטים היסטוריים וסרטי מלחמה את סיפורה של מלחמת העולם הראשונה. למרבה הצער "הם לא יזקינו", שזמין לצפייה בוי־או־די של יס, הוא סרט מייגע. הרשומון שנמשך שעה וחצי אינו ממריא מעל לגימיק הראשוני וממצה אותו במהירות. אין מחלוקת — מדובר במסמך תיעודי מושקע ואפילו חשוב. המשוגעים לדבר, חובבי טריוויה של מלחמות ומערכות קרב, יצרפו אותו למאגריהם בשמחה. השאלה היא מה יעשו כל שאר הצופים מול מוצר שכולו סרטים ישנים משוחזרים ומונולוגים. נדמה שהתשובה הפשוטה היא — יזפזפו.

"הם לא יזקינו" הוא אולי סרט תיעודי יוצא דופן, אבל הוא לא מצליח ליצור מעורבות רגשית. אף על פי שהוא עוסק במלחמה איומה ובחוויות קיצוניות משדות הקרב, הוא מתנהל כמו שומר מסך המפטפט על מי מנוחות. מי שאינו משוגע לדבר עשוי לחוש שהסרט משעמם עד בלתי ניתן לצפייה. מצד שני, גם במלחמה היה לא קל.

"הם לא יזקינו", יס וי־או־די

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ