"עסקה עם אלוהים": גלגול חיים חדש בגיל 50, כאשה

הסרט "עסקה עם אלוהים" הוא מונולוג ארוך ומאיר עיניים של אשה המתבוננת על חיים מלאי תהפוכות מהעשור השביעי לחייה. אותה אשה היתה פעם יעקב סמית, רב מוכר בירושלים

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"עסקה עם אלוהים". נורמליות אמיתית
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

כשיעקב סמית הצעיר חזר בתשובה והתחזק באמונתו, הוא כמו חתם על עסקה עם אלוהיו: הוא ישמור כל מצווה, קלה כחמורה, ובתמורה ישמור עליו אלוהים מפני מחשבות, תחושות אסורות ובדידות. זמן מה, על פניו לפחות, זה עבד: סמית היה לרב מוכר בירושלים, עלה לארץ בברכת הרבי מלובביץ' והתקדם בהנהגת תנועת חב"ד. ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים הוא לימד, גידל עם אשתו שישה ילדים והתמנה ליו"ר בבית חב"ד.

אבל אז הגיע משבר גדול: הוא יצא מהארון בפני אשתו ואחרי שהשניים נפרדו והדבר נודע, גורש מהקהילה, נודה והוקע. נדרשו שנים ארוכות לסמית כדי לפגוש את עצמו באמת מחדש ובתוך כך גם את האמונה היהודית.

"עסקה עם אלוהים", סרטם התיעודי של רחלי רוסינק ואיל בן משה, שישודר הערב ביס דוקו, עוקב אחרי המסלול הזה, שבקצהו האחד ניסיון לחיות בכל מחיר במסגרת ובקצהו השני חיים אותנטיים, הפעם כאשה, המנהיגה הרוחנית יסכה סמית.

הסיפור של סמית, שהסרט מביא בחוכמה כמונולוג ארוך ומאיר עיניים של אשה המתבוננת על חיים מלאי תהפוכות מהעשור השביעי לחייה, מצליח לצבוט בלב גם כשהוא רק מרפרף בעדינות. כמה כואב היעדרם של הילדים בחייה, כמה כאב — וכואב בוודאי — היעדר האב מחייהם. כמה רוך מסתתר בזיכרונות מאמה של סמית ואילו תעצומות נפש נדרשות כדי להתחיל גלגול חיים חדש בגיל 50. בימים אלו, בהם מנהיגים אחרים מדברים על הטבעי והנורמלי, "עסקה עם אלוהים" מדבר על נורמליות אמיתית.

"עסקה עם אלוהים". יס דוקו, 21:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ