כריזמטית, מצחיקה, משכנעת וגדולה מהחיים

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
"טוני מוריסון: חלקי חיי". הרחק מהמבט הלבן
"טוני מוריסון: חלקי חיי". הרחק מהמבט הלבןצילום: צילום: timothy greenfield-sanders/יס דוקו
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

בקיץ האחרון מתה הסופרת טוני מוריסון. היא היתה בת 90 כמעט וגל האבל העמוק שעבר בארצות הברית בתגובה למותה, לימד על המעמד החשוב שהיה לה. מוריסון, שהפרוייקט של חייה היה הספרים נפלאים שחיברה והתאמצה בהם לכתוב על חייהם של שחורים, מבלי לפנות אל המבט הלבן או להנכיחו בהם, היתה האם הגדולה. אמנית שהיה לה מעמד של הוגת דעות, סמל. הסרט עליה "טוני מוריסון: חלקי חיי", שישודר היום ביס דוקו, צולם ושוחרר זמן קצר לפני מותה. זהו סרט חובה לאוהביה שימצאו בו שפע של ניתוחים מעניינים וקטעי ארכיון מרתקים המתעדים את חייה.

"חלקי חיי" מערב בין ראיונות שנערכו עמה (בהם היא כריזמטית, מצחיקה, משכנעת וגדולה מהחיים), קטעים מהספרים שחיברה וראיונות עם רבים שהושפעו ממנה ומהניסיון שלה לפעול בעולם מבלי להתהלך בו כשגבר לבן קטן ומטאפורי לוחש על אוזניה בכל עת. מוריסון, זוכת פרס נובל ופרס פוליצר, זוהרת בקטעי ארכיון וגם בדברים שאומרים עליה המרואיינים בסרט, אנשי ונשות אקדמיה וספרות, מבקרים שניתחו את יצירתה ומפורסמים כמו אופרה ווינפרי והסופרת אנג'לה דיוויס. כל אלו משולבים בביוגרפיה של מוריסון, מילדותה המוקדמת הפותחת את הסרט, השתלבותה בענף הספרות כעורכת והפיכתה, אט אט, לשם דבר בשנות ה–60 וה–70, כשעשתה את ניסיונותיה הראשונים כסופרת, בספר "העין הכי כחולה".

הטריילר של "טוני מוריסון: חלקי חיי"

"חלקי חיי", הוא כאמור סרט שמעריצי מוריסון ירצו לצפות בו, אבל אינו מיועד רק להם. הוא יעניין, כך נדמה, גם את מי שמרותקים מהרעיונות שמניעים כיום את שיח זכויות האזרח בארה"ב ומקורותיו.

"טוני מוריסון: חלקי חיי", יס דוקו, 22:00

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ