גיבורים קשים לעיכול, הפעם בלי מסרי העצמה

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
דוד ישראל כהן, מתוך "בנפשם". בלי להסוות את המציאות העגומה
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

הרבה ברכות הביאה הקמת תאגיד השידור הציבורי "כאן". אחת מהן קשורה לתוצריה של מחלקת הדיגיטל שהוקמה בו ופועלת בשילוב מעורר הערכה של אומץ וחדשנות, מחוץ לטלוויזיה ומחוץ למיינסטרים. אולי משום שהיא כזאת, ובהגדרה, יש בה מקום לנסיינות, לעיסוק בחומרים שנהוג לחשוב עליהם שאינם מצטלמים היטב ולמסרים מורכבים. מפתיע לגלות לא רק שזה ייתכן, אלא שיש לזה קהל והצלחה. סרטוני דוקותיים למשל, שנצפים במיליונים, מביאים כבר כמה שנים פיסות תיעודיות חזקות וקצרצרות, שאורכן לא משקף את משקלן בשום צורה.

"בנפשם", הפרויקט תיעודי החדש של מחלקת הדיגיטל של התאגיד, גם הוא ניחן בתכונות האלו. הוא רחוק מסרטוני הדאחקה שמזוהים לא פעם עם המדיום והפלטפורמה, נושא מסרים מורכבים ומביא אל המסך גיבורים קשים לעיכול: מתמודדי נפש, מי שחוו אבדנות, הזיות סכיזופרניות, הלם קרב והפרעות אחרות. פרקי הסדרה עולים פעם בשבוע, החל מסוף השבוע האחרון — אז שודר הפרק מכווץ הלב על דוד.

דוד ישראל כהן, בן 39, היה לוחם בחיל הים ומפקד ספינה שהשתתף בקרב במהלך מבצע חומת מגן וסוחב מאז מראות וזיכרונות, הלם קרב, חלומות משיחיים, דיכאון, אובדן שינה ומאבק שאין לו סוף או פתרון. ענת, גיבורת הפרק הבא (שיעלה לאתר התאגיד וליוטיוב ביום חמישי הקרוב — בסך הכל ישודרו שישה פרקים) סובלת גם היא משורה של הפרעות נפש, שבשיאן הביאו אותה לניסיון התאבדות. "בנפשם" לא טורחת להסתיר את המציאות העגומה של גיבוריה ולא מבקשת לשגר מסרי העצמה או להקל על הצופים. אלו בדיוק נקודות החוזקה שלה.

"בנפשם", "כאן" דיגיטל

תגובות