"שוטרים וגנבים": יצירה קצרצרה מלאה בכעס, צער וחוסר אונים

סיכומים שנתיים הם נוהג פופולרי בסוף שנה אזרחית. גם אלימות נגד שחורים היתה מנת חלקה של 2020, וגם לכך יש ביטוי על המסך הקטן

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים וגנבים
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

בחודש פברואר האחרון יצא אחמד ארברי בן ה–25 לריצה בשכונת מגוריו בעיירה ברונסוויק בג'ורג'יה. סרטון וידאו שתיעד את רגעיו האחרונים הרעיש את ארה"ב: ארברי עקף רכב שחנה בצד הדרך ואז יושבי הרכב יצאו ממנו. עימות התפתח וארברי נורה פעמיים מנשק חם. היורים, אב ובנו, הסבירו שהאמינו שארברי השחור הוא פורץ והחליטו לפיכך לירות בו.

פחות מחודש אחר כך נורתה גם בריאנה טיילור, טכנאית רפואית בת 26. היא נורתה בביתה: השוטרים שירו בה הופיעו בפתח הדלת ללא אזהרה, לבושים בגדים אזרחיים. בן הזוג שלה, שהחזיק אקדח ברישיון, ירה בהם במחשבה שמדובר בפורצים. טיילור נורתה שמונה פעמים. ג'ורג' פלוייד מת, יש יאמרו נרצח, חודשיים אחר כך, גם הוא בידי שוטר.

2020 היתה השנה בה התמודד העולם עם מגפה, אבל בארה"ב, עם ובלי קשר לקורונה, היתה זו גם שנה של מאבק גזעי באלימות משטרתית שהסלים לכדי רתיחה. באווירה הזו ברור מדוע יצירות ששמו במרכזן חיים שחורים זכו לבולטות שזכו לה, ומתבררת גם ההחלטה של ענקית הסטרימינג נטפליקס להעלות לצפייה את הסרטון הקצר "שוטרים וגנבים".

כמה דקות בלבד אורכה של היצירה האמנותית והפוליטית הזאת, שמשלבת ספוקן וורד, לייב אקשן ואנימציה מסוגים שונים. זוהי יצירה קצרצרה אבל נדמה שאינה זקוקה ליותר מכמה דקות של קשב בכדי להבהיר כמה היא תוקפנית ונוקבת ומלאה בכעס וצער ובחוסר אונים. סיכומים שנתיים הם נוהג פופולרי בסוף שנה אזרחית. גם זה קרה השנה וגם לעוולות האלו יש ביטויים על המסך.

"שוטרים וגנבים", נטפליקס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ