סרטי השבוע המומלצים בטלוויזיה

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

המלך ואני

יס 5, ו', 21:06, 133 דקות

מבין הסרטים שהנציחו בקולנוע את מחזות הזמר של רוג'רס והמרשטיין ("אוקלהומה", "צלילי המוסיקה" ועוד), סרט זה מ-1956, שביים וולטר לאנג, הוא הטוב ביותר. הסרט, שמבוסס על ספרה של מרגרט לאנדון, שהיה לסרט לא־מוזיקלי מצליח ב-1946, מספר על אלמנה בריטית שבאמצע המאה ה-19 באה עם בנה לסיאם – תאילנד היום – כדי לחנך את ילדיו של המלך הרודן, ששואף ללמוד ממנה מהי תרבות ומהי דמוקרטיה. הצלחת הסרט נובעת לא רק מנפחו העלילתי והרגשי ומהפזמונים של רוג'רס והמרשטיין, אלא מהכוריאוגרפיה של ג'רום רובינס ובעיקר מהופעתם בתפקידים הראשיים של דבורה קר ויול ברינר (שכיכב בהפקה המקורית בברודוויי וזכה באוסקר על תפקידו בסרט). עם ריטה מורנו וטרי סונדרס.

מתוך מועדון הלקוחות של דאלאסצילום: אי־פי

דבש

יס 3, ו', 22:00, 96 דקות

הסרט הראשון שביימה השחקנית האיטלקייה ולריה גולינו (המוכרת בעיקר מסרטים אמריקאים דווקא, כגון "איש הגשם" ו"לרקוד עם טייסים") יצא ב–2013. זו יצירה נועזת שמשתמשת בנושא המתת החסד כדי לעצב אלגוריה אקסיסטנציאליסטית במהותה, העוסקת במהותם של החיים והתמודדותם עם המוות. הגיבורה היא אשה צעירה (יסמין טרינקה המרשימה), הידועה ללקוחותיה אך ורק בכינוייה "דבש", שמסייעת לחולים סופניים למות בעזרת חומר המיועד להמתת כלבים שהיא קונה במקסיקו (מעניין, אגב, להשוות את סרטה של גולינו עם הסרט הישראלי "מיתה טובה" ואחת הבדיחות שבו מתייחסת לאפשרות שכזאת). זהו דיוקן מרתק של אשה, המתמודדת עם עצמה ועם חייה כאשר היא מגלה שאחד מלקחותיה, ששכר את שירותה, אינו חולה סופני אלא מאס בחיים.

מועדון הלקוחות של דאלאס

יס 1, שבת, 22:00; ב', 00:13, 117 דקות

ביובש, המשקף היטב את אופיו התוקפני ומניעיו של הגיבור שלו, מציג סרטו של הבמאי הקנדי-צרפתי ז'אן־מארק ואלה מ-2013, המתרחש ב-1985, את סיפורו של רון וודרוף, חשמלאי, רוכב רודאו והומופוב, שאחרי שהתגלה שהוא לקה באיידס ושהתרופה אי־זי־טי, שבה השתמשו בזמנו לטיפול בחולי איידס, מביאה יותר נזק מאשר תועלת, מייסד עסק של הברחות ממקסיקו של תרופות אלטרנטיביות ותוספי מזון. סרטו של ואלה ("קרייזי", "קפה דה פלור") נמנע מסנטימנטליות ואינו מתייחס באופן רומנטי לייחסו המשתנה של רון להומואים; כוחו ואף שנינותו נובעים מהאופן שבו הוא מתאר כיצד גיבור הסרט מנצל למטרתו את השיטה הקפיטליסטית חסרת החמלה, שמתנגדת לפועלו ואינה משקיעה משאבים בחקר המחלה. מתיו מקונהיי זכה באוסקר על גילום התפקיד הראשי, כמו גם ג'ארד לטו, שזכה באוסקר משנה על גילומו טרנסקסואל המסייע לרון עם רופאה (ג'ניפר גרנר),התומכת בפועלו של רון. עם סטיב זאן וגריפין דאן.

פילדלפיה

יס 1, ב', 17:37; ג', 07:44, 125 דקות

קשה להתעלם מהזהירות והבעייתיות האידיאולוגיות המאפיינות את הסרט הראשון שהוליווד הפיקה ב-1993, שעוסק במגיפת האיידס. אבל הסרט, שביים ג'ונתן דמי ("משהו פראי", "שתיקת הכבשים") בסגנונו הייחודי, מבוים כה טוב ומבוצע כה טוב, שקשה שלא לסלוח לו על מגבלותיו ולהתרגש ממנו למרות ההדחקה האידיאולוגית והדביקות המלודרמטית שמאפיינות חלקים ניכרים שלו. עורך דין הומו, החולה באיידס (טום הנקס, שזכה באוסקר ראשון על תפקידו), תובע את החברה בה עבד שפיטרה אותו, בטענה שהפיטורים היו על רקע מחלתו. היחידי שמוכן לסייע לו הוא עורך דין שחור (דנזל ואשינגטון), שפועל בשוליים הלא מכובדים במיוחד של המקצוע, וזהו המפגש הראשון שלו עם הומו, שמעורר בו תחילה אי נוחות שמתפוגגת בהדרגה. עם אנטוניו בנדרס, ג'ייסון רוברדס, ג'ואן וודוורד, מרי סטינבורג'ן, בראדלי ויטפורד.

פשעי אהבה

יס 3, ג', 23:44, 106 דקות

מי שצפו ב"תשוקה", מותחנו של הבמאי האמריקאי בריאן דה פלמה מ-2012, ירצו אולי לצפות במקור שעליו דה פלמה ביסס את הסרט: סרטו האחרון מ-2010 של הבמאי הצרפתי אלן קורנו ("כל הבקרים שבעולם", "כבוד ורעדה"), שמת באותה שנה, בן 67. כמו גרסתו של דה פלמה, סרטו של קורנו מתאר כיצד המהלכים הפוליטיים המניעים את עולם העסקים הבינלאומיים מתגלגלים ליחסים סאדו־מזוכיסטיים בין שתי נשים: הבוסית (קריסטין סקוט תומאס) והעוזרת הצעירה שלה (לודיבין סאנייה). העלילה מרובת התהפוכות, שנעה בין הווה לעבר, אולי אינה חסינה לבדיקת אמינות, אבל יש בה עוצמה טראשית, שנחשפה גם בסרטו של דה פלמה ומעניין לעקוב אחריה. גרסתו של דה פלמה משודרת בערוץ לפני סרטו של קורנו, ב-22:00 וגם למחרת ב-12:37. היא משודרת גם בשבת בהוט גולד ב-20:15.

מעולם לא שרתי לאבי

הוט פריים, ד', 20:25, 92 דקות

מחזהו האוטוביוגרפי של רוברט אנדרסון ("תה וסימפטיה") היה ב-1970 לסרט עדין, חכם ויפה, העוסק ביחסים בין אב לבנו, הצורך של הבן להתמודד עם הפרידה מאביו הקשיש והיכולת של האב והבן להביע זה בפני זה את אהבתם. האב היה איש חשוב בעיירה שגר בה, אבל זמנים אלה חלפו. הבן האלמן רוצה לפתוח פרק חדש בחייו הרחק מאביו אבל מתקשה לעשות זאת. על סיפור זה מתבסס הסרט, שביים ג'ילברט קייטס בפשטות הנכונה לו, כשהוא מאפשר לדיאלוגים לדבר בשביל עצמם, ולשני הכוכבים, מלווין דאגלס כאב וג'ין הקמן כבן, לעשות את עבודתם המדויקת והמצוינת. אסטל פרסונס מצוינת אף היא כבת. אלה שטיפלו בהורה מזדקן יזדהו עם הסרט המאופק והמרגש הזה.

מול פלנדרס

יס 1, ד', 23:45; ה', 14:04, 123 דקות

לא גרסה ישירה של הרומן של דניאל דפו, שיצא לאור ב-1722, אלא סרט שמציג את סיפורה של הגיבורה שלו בהשראתו. הבמאי הבריטי פן דנשם הופך בסרט מ-1996 את סיפורה של גיבורת הרומן לסיפור של הישרדות נשית של אשה צעירה (רובין רייט), שנולדה בכלא לאם שמיד הוצאה להורג, נהפכה לזונה, התאהבה באמן ביזארי וכך הלאה. זהו דיוקן קודר של אנגליה במאה ה-18 והניסיון לכלול בסיפורה של הגיבורה אמירות רלוונטיות לימינו לא תמיד עולה יפה, אבל הסרט מבוים בקפידה ומרשים. עם סטוקארד צ'נינג, מורגן פרימן, ג'ון לינץ', ברנדה פריקר, ג'רלדין ג'יימס וג'רמי ברט.

חשיפה

אם־ג'י־אם, ה', 01:05, 100 דקות

סרטיו של הבמאי האמריקאי האקסצנטרי ג'יימס טובאק ("אצבעות") מעניינים, גם אם לרוב לא מושלמים. כזה הוא גם סרט זה מ-1983, שמאחד בין נסטסיה קינסקי כנערת כפר שנהפכת לדוגמנית צמרת ומעורבת במזימות בינלאומיות, לרודולף נורייב, ככנר שמאוהב בה. יש בעלילה כמה מהלכים וסצינות שכמעט מעוררות גיחוך, אבל הלהט של טובאק מונע זאת. הצילום של הצלם הצרפתי הגדול אנרי דקאה ("400 המלקות" של טריפו, "הסמוראי" של מלוויל) תורם ללהט הזה וצוות השחקנים המעניין כולל גם את הארווי קייטל, ביבי אנדרסון, איאן מקשיין, פייר קלמנטי וטובאק עצמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ