אורי קליין
אורי קליין

נשואה למאפיה

יס 1, ו', 19:44, 104 דקות

קומדיית גנגסטרים רומנטית רבת חן מ-1988. מישל פייפר, באחד מתפקידיה הטובים ביותר, מגלמת את אלמנתו של גנגסטר (אלק בולדווין) שרוצה לפרוש מהעולם שבו היא חיה כדי לבנות לעצמה חיים חדשים, אבל הסנדק השכונתי (דין סטוקוול, מצוין אף הוא), שנשוי למרסדס רול המצחיקה מאוד, חושק בה לעצמו ודולק בעקבותיה. לעזרתה בא סוכן אף־בי־איי (מתיו מודין), שכמובן מתאהב בה. ג'ונתן דמי ("משהו פראי", "שתיקת הכבשים") ביים את הסרט בתנופה הסגנונית המשוחררת שאיפיינה אותו בתחילת הקריירה שלו והתוצאה משובבת לב. צוות השחקנים המשובח כולל גם את ג'ואן קיוזאק, אוליבר פלאט וננסי טראוויס.

מתוך "לאבלייס"צילום: Dale Robinette / יונייטד

קפטן אמריקה 2: חייל החורף

הוט גולד, 22:00; שבת, 12:55; יס 2, ו' 22:00; שבת, 10:22, 136 דקות

לעומת הסרט הראשון בסדרה, שביים ג'ו ג'ונסטון, על פי הקומיקס שיצא לאור לראשונה ב-1941, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, והציג גיבור על הלבוש במדים בצבעי הדגל האמריקאי, והוא היה סרט אקשן חסר השראה, סרט ההמשך, שביימו אנתוני רוסו וג'ו רוסו, והוא יצא לאקרנים בחורף האחרון, הוא יצירה מעניינת ומוצלחת הרבה יותר, שיש בה מידה של תעוזה אידיאולוגית. עצם העובדה שרוברט רדפורד נבחר לגלם את הנבל בעל האידיאלים הפאשיסטיים בסרט, שמטרתם לגאול את העולם, כבר מוכיחה זאת. הסרט מתרחש 70 שנה לאחר הסרט הראשון, הגיבור (שוב בגילומו הלא כריזמטי דיו של כריס אוונס) היה בהקפאה עמוקה וכשהוא מתעורר הוא מגלה עולם שהשתנה ולא לטובה מבחינת יעדיו של הממשל האמריקאי. תחושה של פרנויה שורה על הסרט – מדי כמה שנים פורצת תחושה זו בקולנוע האמריקאי – וגם אם הריבוי הבלתי נמנע של קטעי הפעולה מעיק עליו זו יצירה שעושה שימוש בעל ייחוד במיתוס של גיבור העל. עם סמיואל ל' ג'קסון וסקרלט ג'והנסון. הסרט השלישי בסדרה, שגם אותו יבימו האחים רוסו וכותרת המשנה שלו היא "המלחמה הקרה", אמור לצאת ב-2016 ומעורר סקרנות.

נולד ב-4 ביולי

הוט פריים, ו', 22:00; שבת, 17:45; ה', 00:30, 145 דקות

אוליבר סטון זכה ב-1989 באוסקר השני שלו על בימוי הסרט הזה שבמרכזו סיפורו האמיתי של רון קוביק (טום קרוז באחת מהופעותיו הקולנועיות הטובות ביותר), פטריוט אמריקאי אדוק, שיצא נלהב למלחמה בווייטנאם, ואחרי שחווה את זוועותיה וחזר ממנה נכה, הפך לאחד ממנהיגי המחאה נגד המלחמה. כמו ב"פלאטון", שזיכה את סטון באוסקר שלוש שנים קודם לכן, וכמה מסרטיו הטובים הנוספים, מפרק סטון בסרט רב עוצמה זה את ההוויה האמריקאית לגורמיה ומרכיב אותה מחדש כדי להבליט את יסודותיה המיתיים, כמו את אלה של סיפורו של הגיבור. עם טום ברנג'ר, סטיבן בולדווין, קירה סדג'וויק, טום סייזמור.

התא

הוט אקשן, שבת, 14:35; ב', 12:15; ד', 16:40, 113 דקות

בשנים שבהן כל רב מכר שכתב ג'ון גרישם נהפך מיד לסרט ביים ג'יימס פולי ("גלנגרי גלן רוס", "משחקי אמון") ב-1996 את הסרט הזה, שהוא כול כך מניפולטיבי ומבולבל מבחינה אידיאולוגית, שלא נעים לצפות בו, בעיקר כי הוא עוסק בגזענות ובצדקתו או לא של עונש המוות. סיפורו של עורך דין צעיר משיקגו (כריס אודונל), אפוף טראומות משפחתיות על רקע גזעני, שיורד דרומה כדי לנסות ולמנוע את הוצאתו להורג של סבו (ג'ין הקמן המצוין כתמיד), חבר בקו קלוקס קלאן, שונא שחורים ויהודים, שהטמין פצצה במשרדו של עורך דין יהודי לזכויות האדם, ובפיצוץ נהרגו שני ילדיו של אותו עורך דין. היות ונוכחותו של הקמן שולטת כאן, והיא חזקה יותר מזו של אודונל, שמניעיה של הדמות שהוא מגלם מעורפלים, הסרט כולו מתערער. עם פיי דאנאוויי, רוברט פרוסקי ומילי פרקינס.

חדשות הספנות

יס 1, שבת, 17:51, 111 דקות

לאסה האלסטרום, הבמאי השוודי שעבר לאמריקה ("תקנות בית השיכר", "שוקולד") מציג בסרט מ-2001, המבוסס על ספרה של אני פרו, את סיפורו של עיתונאי מופנם ואפרורי (קווין ספייסי), שאחרי מותה של אשתו הזנותית (קייט בלאנשט), עובר עם בתו בת ה-12 למחוז נעוריו, עיירת חוף בניופאונלנד שבקנדה, שגם כאשר אירועים דרמטיים קורים בה, הם מוצגים ביובש עובדתי חסר מעוף. יש לסרט איכויות, כמו למשל הנופים המרשימים וצוות שחקני משנה טובים. כמו כן הוא משרטט דיוקן אמין של קהילה מסוגרת, אבל התוצאה בכללותה נותרת שטוחה. עם ג'וליאן מור, ג'ודי דנץ', פיט פוסטלתווייט, סקוט גלן, ריס אייפנס.

וולדו פפר הגדול

הוט פריים, שבת, 22:00; ג', 18:25; ה', 13:10, 107 דקות

אחרי שהבמאי ג'ורג' רוי היל ביים את רוברט רדפורד עם פול ניומן בצמד הלהיטים "קיד וקסידי" ו"העוקץ", הוא ביים את רדפורד ב-1975, ללא ניומן, בסרט זה, שאף הוא מתרחש בעברה של אמריקה. הוא מתאר את סופה של התקופה, אחרי מלחמת העולם הראשונה, שבה טייסים נחשבו עדיין ברובם לספקי פעלולים במופעים קרקסיים. רדפורד מגלם טייס שכזה, שאמנם מכריז על עצמו כטייס השני הטוב ביותר בעולם, אחרי הטייס הגרמני ארנסט קסלר (בו ברונדין), גיבור מלחמת העולם הראשונה, שהשתתף באחד מקרבות האוויר המרשימים ביותר במלחמה, אבל זמנו, כמו זה של קסלר, הולך ותם. בנעימות ספוגת מלנכוליה לעולם של אומץ פזיז, שהולך ונעלם לטובת תעשייה מתפתחת, מציג הסרט, שלא זכה להצלחה כמו קודמיו עם רדפורד, את סיפורו של גיבורו. התוצאה, למרות חביבותה והמיומנות שמאפיינת אותה, אינה מצטברת ליותר מאנקדוטה היסטורית. עם זאת, כדאי לצפות בסרט בין השאר בזכות פעלוליו והופעתו המדויקת של רדפורד. עם בו סוונסון, סוזן סראנדון, ג'פרי לואיס, אדוארד הרמן ומרגוט קידר.

לאבלייס

יס 3, שבת, 22:00, 93 דקות

ב-2013, 41 שנים לאחר שכיכבה בסרט הפורנו חוצה הגבולות "גרון עמוק" ו-11 שנים אחרי שנהרגה בתאונת דרכים, למנת הייסורים שלינדה לאבלייס חוותה בחייה נוספה ביוגרפיה קולנועית שטחית ואומללה זו שבה אמנדה סיפריד מגלמת את דמותה. נדמה שצמד הבמאים, רוב אפשטיין וג'פרי פרידמן, שביימו את הסרט התיעודי המצוין על הארווי מילק ואת "יללה" המכובד, לא הצליחו להחליט איך להתייחס לגיבורה שלהם כאל קורבן או כאל גיבורה, והסרט מרפרף מעל לסיפור חייה, אינו מצליח לעצב דיוקן בעל נפח ואמירתו, אם יש בו אמירה בכלל בנוגע למקומה האמביוולנטי של לאבלייס בתולדות התרבות הפופולרית ובתולדות מה שמכונה העצמה נשית, היא מטושטשת עד כדי הפיכתה לדמות שכמעט לא ברור למה נזכרים בה שוב ושוב. מלבד הגיבורה, כל שאר הדמויות ובהן בעלה שרדה בה (פיטר סארסגארד), הן קריקטורות, והסרט מבזבז עד כדי השפלה את צוות שחקניו, שכולל גם את ג'יימס פרנקו, שרון סטון (כאמה של לאבלייס), רוברט פטריק, כריס נות, האנק אזריה, בובי קאנאוואלי, אדם ברודי, קלואי סוויני, דבי מזאר ואריק רוברטס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ