הערב בטלוויזיה |

מרגלים שכאלה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

ב"אשה מכובדת", סדרה בריטית שכל שמונת פרקיה מוצעים החל מהיום בווי־או־די של הוט מגלמת מגי ג'ילנהול את נסה סטיין, ישראלית על פי הדרכון שלה (חוק השבות מאפשר זאת ליהודים, כפי שהיא מסבירה בסדרה) ובריטית לפי מבטאה (היושב באופן טבעי בפיה של הכוכבת האמריקאית). היא עומדת בראש תאגיד תקשורת וטכנולוגיה המנסה להביא שלום למזרח התיכון. "טרור משגשג בסביבה ענייה ומת בעושר", אומרת הגיבורה.

מדובר במותחן ריגול הנע בין תקופות שונות, חלק ממנו מתרחש ברצועת עזה. ולא רק שעזה נמצאת בסדרה, אלא שיש בה גם חטיפה ומנהרות. שמונה שנים לפני זמן ההווה בסדרה נחטפה נסה יחד עם המתרגמת שלה איטיקה (לובנה עזבל).

הסדרה, שהפיק, כתב וביים הוגו בליק, מתחילה בילדותה של הגיבורה, כאשר אביה, סוחר נשק ישראלי, נרצח לנגד עיניה. בהווה, היא אמנם ממשיכה את דרכו אך במקום טנקים וטילים היא רוצה להניח כבלים שיהיו יסודות לשלום. כמו כל סדרה העוסקת בישראל ובמזרח התיכון, הרגישות והחשדנות המקומית כלפיה גבוהות. אבל היא מצליחה להעביר את המציאות באופן מורכב לקהל שגגיל לטיפול פשטני בנושא.

יש ב"אשה המכובדת" ישראלים ופלסטינים שקרנים ומניפולטיביים לצד טובים ומלאי כוונות טובות. גם הבריטים מוצגים כמושחתים והאמריקאים בכלל. סטיבן ריאה ("משחק הדמעות"), מגלם מרגל מזדקן שעובד על התיק האחרון שלו ומוצא לעצמו קיצורי דרך אל המטרה.

אחיה של נסה הוא אפרה (אנדרו בוקאן), דודה הוא שלמה (יגאל נאור). העוזרת האישית של נסה היא פרנסיס (ג'נבייב אוריילי, המוכרת מהסדרה "אפיסודז"), שנדמית קצת פחות מכובדת משאר הנשים. הישראלים האחרים הם אנשי מוסד מיתממים ומעוררי חשד. ובצד הפלסטיני נמצאת אטיקה שלפעמים מוצגת קצת כהתגלמות אוריינטליסטית של אשה מהמזרח התיכון, ואולי היא בעצם האשה המכובדת. מעל הכל מרחפת ההבנה כבר בהתחלה, כי "לכולנו יש סודות וכולנו משקרים".

"אשה מכובדת". הוט וי־או־די

לאהוב את ישראל

התוכנית הערב בסדרת התחקירים של "Vice" של ערוץ HBO, המשודרת בערוץ 1, תתמקד בישראל, ובפרט בתמיכה שהיא זוכה לה בארצות הברית. לפי התוכנית, התמיכה אינה נובעת רק ממאמצי הלובי היהודי, אלא מאלה של הקהילה הנוצרית־אוונגליסטית שבארצות הברית.

"Vice". ערוץ 1, 22:00

צילום: ללא קרדיט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ