הטוויסט של ג'יי-קיי רולינג

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"כיסא פנוי"
"כיסא פנוי"צילום: Steffan Hill / yes
רותה קופפר

עובר כל כך הרבה זמן עד שמתחילים להבין מה קורה בפרק הראשון של המיני סדרה "כיסא פנוי" המבוססת על ספרה של בוראת הארי פוטר, ג'יי־קיי רולינג, שכאשר כבר פחות או יותר מקבלים מושג, מאבדים כל עניין בה. הסדרה, המתרחשת בהווה, אף שהמוזיקה שלה שולחת מיד לתקופת "אחוזת דאונטון", משרטטת מפה אזורית ואנושית רחבה, והיא לא ממהרת במשימה זו. יש הרבה עונג בצפייה בסדרה שמתפתחת לאט ונבנית בהדרגה. אטיות אינה בהכרח מלה נרדפת לשעמום. אבל במקרה הזה של הסדרה של HBO ובי־בי־סי, על עיירה בריטית ושמה פאגפורד, שאינה ציורית ויפה כפי שנדמה (כמו תמיד), האטיות פשוט מתסכלת. רבים יוותרו עליה הרבה לפני שבדקה ה-56 שלה, אחת לפני האחרונה, מתברר כי יש כאן טוויסט מעניין.

המיני סדרה שתעלה בשבת ביס־או וממחר שלושת פרקיה מוצעים לצפייה ביס וי־או־די, מבוססת על ספרה הראשון למבוגרים של מי שהטילה לפי שני עשורים כישוף על עולם המו"לות. מה שקורה הוא שלאחר מותו של – ספוילר - חבר המועצה בארי (רורי קיניר, "מראה שחורה"), נותר כיסא פנוי במועצה. רבים חפצים בכיסא הזה ובזכות ההצבעה על צביונה של העיירה. מאחורי חזות הבניינים העתיקים מכוסי הקיסוס ומכוניות הווינטג' מסתתרים הרבה מאבקים וקשיים – אלה שרוצים שהעיירה תהיה רק עשירה, ושלא תישא על גבה את עניי הסביבה; ישנו מאבק בין מעמדי, וגם בין אחים ובין צעירים להוריהם.

ישות וירטואלית ודמונית מתערבת בנעשה. היא לוקחת על עצמה את שמו של בארי המת וחושפת את סודותיהם הכמוסים ביותר של כל מי שמנסים לתפוס את מקומו במועצה. בנוסף, מתלווה כמוטיב חוזר בסדרה הסרט "הקוסם מארץ עוץ", כאנלוגיה סתומה, על מקום שכמלות הסרט "איננו קנזס" אלא שדווקא עובדה זו היא מהדברים הראשונים שמבינים באקספוזיציה הארוכה של הפרק הראשון.

השחקנים בסדרה טובים: מייקל גמבון (הארי פוטר, רצח בדם קר), קילי יוז (ספוקס), האטי ביינס (השעה), מוניקה דולן ("מבוגר אחראי"), אמיליה פוקס ("הפסנתרן") ואחרים.

"כיסא פנוי". יס או, שבת, 22:00; יס וי־או־די מחר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ