חן חדד
חן חדד

אדוארד סנודן, שהתפרסם לאחר שהדליף מידע סודי על תוכניות המעקב של הסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית (NSA), העניק ראיון למגיש הטלוויזיה ג'ון אוליבר בפרק ששודר בתחילת השבוע (ראשון) בארצות הברית. 

הפרק, שארך הפעם כ-45 דקות במקום 30 דקות, עסק בתוכניות המעקב הממשלתיות והתמקד בסעיף מספר 215 של "חוק הפטריוט" שהתקבל לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, ומאפשר לממשלה לעקוב אחר רישומי השיחות של האזרחים האמריקאים למטרת ביטחון לאומי. "כולנו רוצים פרטיות מלאה ובטחון מלא" הסביר אוליבר, וזה בלתי אפשרי.

בנסיון להוביל לשיח ציבורי בנושא, אוליבר יצא למוסקבה וראיין את סנודן, שקיבל מקלט מדיני ברוסיה לפני כשנתיים. בין שאלות נוקבות לבדיחות קלילות, אוליבר גרם לסנודן לגמגם ולהודות שלא קרא את כל המסמכים שחשף.

סנודן אף התפתל בכסאו לאחר שאוליבר הזכיר לו ראיון שבו הכריז כי הוא גאה בהשפעתו על הציבור האמריקאי. המנחה הראה לו סקר מצולם שמוכיח שמעט מאוד אמריקאים יודעים מיהו, ובמקרה הטוב מתבלבלים בינו ובין מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג'. "היתרון הוא שתוכל לחזור הביתה כי לאף אחד אין פאקינג מושג מי אתה", אמר אוליבר.

לטענתו של אוליבר, הדרך היחידה לערב את הציבור בשאלות על מעקב ופרטיות היא להזכיר להם את הראיון שבו סנודן חשף שאנשי הסוכנות לביטחון לאומי מעבירים זה לזה תמונות עירום של האזרחים האמריקאים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ