"ירד הלילה" עוקב אחרי סרט של היצ'קוק על ברגן־בלזן

בשנת 1945 ערך אלפרד היצ'קוק סרט שתיעד את זוועות ברגן־בלזן. מתוך החשש כי התמונות הקשות יפגעו בשיקום גרמניה שלאחר המלחמה, נגנז הסרט לשנים רבות. ביום השואה הבינלאומי הקרוב ישודר הסרט שמספר את הסיפור המלא

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

הסרט "ירד הלילה", קופרודוקציה בריטית ישראלית המבוססת על סרט של אלפרד היצ'קוק וסידני ברנשטיין, שנגנז מטעמים פוליטיים לפני 70 שנה, ישודר בערוץ 2 (קשת) ובערוץ 8 וכן בעוד 20 מדינות ברחבי העולם ב-27 בינואר – יום השואה הבינלאומי.

הסרט עוקב אחר סרט שערך אלפרד היצ'קוק עם הקולנוען סידני ברנשטיין, בשנת 1945, עם תום מלחמת העולם השנייה, אז תיעד הצבא הבריטי את המראות במחנה הריכוז ברגן־בלזן. התמונות הקשות שימשו עדות מזעזעת לזוועות הנאצים והעלו חשש שפרסומם יפגע בשיקום גרמניה, חשש שהביא לגניזת החומרים למשך שנים רבות.

סינדי ברנשטיין היה ראש מחלקת הסרטים במשרד ההססברה הבריטי והופקד בסוף חורף 1945, זמן מה לפני סוף מלחמת העולם השנייה באירופה, על סרטון תעמולה קצר שיתבסס על החומרים שצילמו חיילים צלמים בגרמניה. אלא שהחומרים שהגיעו לידיו היו כל כך קשים שהחליט להפוך את הסרטון לסרט באורך מלא. הוא נסע בעצמו לפקח על הצילומים מברגן־בלזן והשיג גם חומרים ממחנה הריכוז דכאו. כדי שלא יואשם בעריכה מגמתית, שילב בסרטו צילומים ממושכים ללא חיתוך של המראות, שכללו את קברי האחים ההמוניים – ערימות גופות מושלכות בצדי הדרך בחוסר אכפתיות. בין היתר נראים בצילומים הממושכים גם גרמנים מהעיירות הסמוכות מבקרים במקום.

אלפרד היצ'קוק. לא הגיע לאולפנים במשך שבוע לאחר שצפה בחומריםצילום: ASSOCIATED PRESS

היצ'קוק התבקש לערוך חומרים שצילמה יחידת ההסרטה הבריטית של שחרור מחנה הריכוז ברגן־בלזן ב-1945, אך התוצאה שנועדה ליידע את תושבי גרמניה על הזוועות שביצעו הנאצים בשמם נגנזה. רק ב-1984 הוצגו החומרים בפסטיבל הקולנוע בברלין, בגרסה לא סופית, ללא הגלגל השישי, בשל בעיות איכות. כך, בגרסה החלקית, גם שודר הסרט בערוץ הציבורי האמריקאי פי־בי־אס שנה לאחר מכן. לפני שנה שידרו את הסרט, ששמו היה "זיכרון המחנות", בפורמט שהיצ'קוק אישר אותו בתחילה.

בכתבה ב"אינדיפנדנט" הבריטי, שדיווח על הסרט בשנה שעברה, נכתב כי הבמאי הנודע כה הזדעזע מהמראות שצולמו במחנה שהוא לא הגיע לאולפני פיינווד במשך שבוע אחרי שצפה בהם.

היצ'קוק גויס לעבודה על הסרט ב-1945. הוא התבקש ליצור סרט תיעודי על זוועות המלחמה בהתבסס על חומרים שצילמו צוותי צילום צבאיים בריטיים וגם סובייטיים. חמישה מתוך ששת גלגלי הסרט אוחסנו במוזיאון המלחמה האימפריאלית בלונדון ושם נזנחו, עד שנמצאו ושוחזרו מחדש בעזרת טכנולוגיה דיגיטלית.

40 שנה חלפו עד פרסום החומרים ועשרים שנים נוספות עד שנוצר "ירד הלילה", שיוקרן בערוצים הישראלים ובעולם (בין היתר ב־HBO האמריקאי וערוץ 4 הבריטי), גם לציון מלאת 70 שנה לשחרור אירופה.

את הסרט הפיקו סאלי אנג'ל, ברט ראטנר, וכן המפיקות השותפות פיליפה קוברסקי וסינה בירגה־סורנסון. את התסריט כתבה לינט סינגר; ערך את הסרט אריק להב־ליבוביץ'. את הקריינות בעברית תגיש רונה קינן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ