מאמן לשעבר ב"סי וורלד" יוצא נגד החברה בספר חדש

ג'ון הארגרוב, שהיה מאמן של הלווייתנים הקטלניים ב"סי וורלד", טוען כי החברה היא תאגיד "חסר נשמה" ו"תאב בצע"

רותה קופפר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רותה קופפר

לאחר שהוקרן "בלאקפיש" של גבריאלה קופרתווייט, סרט תיעודי מ-2013 שהיה כתב אשמה נגד הפארקים הימיים של החברה האמריקאית "סי וורלד", וגרם לסערה, יוצא לאור כעת הספר "מתחת לפני השטח" ('"Beneath the Surface: Killer Whales, SeaWorld, and the Truth Beyond 'Blackfish"). את הספר כתב ג'ון הארגרוב, שהיה מאמן של הלווייתנים הקטלניים ב"סי וורלד", וגם הוא טוען כי החברה היא תאגיד "חסר נשמה" ו"תאב בצע".

המאמן של לווייתני האורקה חושף עוד פרטים על ההתעללות הפיסית והמנטלית בלווייתנים. התנאים הקשים האלה הובילו למתקפות של הלווייתנים הקטלנים במאמניהם (זה שהסתיים במותה של מאמנת גרם ליוצרת הדוקומנטרית לעשות את הסרט), מקרים שהחברה טייחה. לטענת הארגרוב סי וורלד גם השתיקה מאמנים שתבעו את החברה בכך שהבטיחה להם כספים רבים תמורת שתיקתם והסכמתם לצו איסור פרסום.

"גבריאלה קופרתווייט עשתה עבודה מעולה ב'בלאקפיש'", אמר לאתר "דה ראפ", "אבל היו לה רק 83 דקות. אני לקחתי את הקריירה בת 14 שנים שלי והצגתי את הרגעים הטובים והגרועים שבה". הספר רואה אור בשבוע שבו הוגשה תביעה ייצוגית נגד "סי וורלד" על ידי לקוחות הטוענים כי לעולם לא היו דורכים בשטח הפארק אם היו יודעים על התנאים הקשים שבהם מוחזקים הלווייתנים. תביעה אחרת הוגשה ב-2014 ובה נטען כי סי וורלד הטעתה משקיעים כשהכחישה כי הירידה בביקור בפארקים קשורה לסרט "בלאקפיש".

פארק "סי וורלד" באורלנדוצילום: רויטרס

הארגרוב סיפר כי הוא ממשיך לקבל איומים מאנשי הפארק הטוענים כי הפר הסכם סודיות שעליו היה חתום. הוא נשאל אם הוא מקווה כי הספר יגרום לסגירת "סי וורלד", שלו 11 פארקים ויותר מ-89 אלף בעלי חיים ימיים. "העובדה היא שהחברה הפסידה ב-2014 כ- 80 מיליון דולר בהכנסות וכמיליון מבקרים", אמר. "אני רוצה שיפסיקו את תוכנית הרבייה של הלווייתנים הקטלנים שלהם". החברה דיווחה כי הירידה במבקרים היא הסיבה העיקרית לצניחה של שישה אחוזים בהכנסות בשנה שעברה, שכעת נאמדות ב-1.4 מיליארד דולר. אבל בינתיים נראה כי החברה רחוקה מלהיסגר.

הארגרוב טוען כי החברה "חסרת נשמה" משום שהמאמנים שתבעו את סי וורלד, "על כך שכמעט נהרגו על ידי הלווייתנים, שאותם אימנו, הושתקו בהסדר כספי וצו איסור פרסום. הם ניסו לאיים עלי ולהפחיד אותי שלא אכתוב את הספר. זאת התנהגות צפויה שלהם. הם בריונים, אבל הפעם זה לא יקרה. אני המאמן הראשון שלא מסכים לשתוק".

דוגמה נוספת להעדר הנשמה הוא מספק בספר. ג'ואן ובר, אחת המאמנות, נפצעה קשות באחד המופעים על ידי לווייתן שאימנה. הוא שבר את צוארה. מנהלי הפארק הכריחו אותה לצאת מהבריכה לבדה, ללא עזרה, כי לא רצו למשוך תשומת לב לפציעתה. הם הכריחו אותה לצעוד למשרדי החברה, רצו שהיא תוריד שם את חליפת הצלילה שלה כדי שהפרמדיקים לא יגזרו אותה, אך בשל הפציעה היא לא היתה מסוגלת. הם לא רצו שהאמבולנס יתקרב לאזור המופע של הלווייתנים כדי שלא יעורר את חשד הקהל. הפציעה הוחמרה בשל הליכתה העצמאית לאמבולנס. היא תבעה אותם על רשלנות והם הגיעו אתה להסדר מחוץ לכותלי בית המשפט שכלל צו איסור פרסום". כך מנעו עוד מבוכה לפארק השעשועים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ