האם זוהי תוכנית הריאליטי המרושעת ביותר בטלוויזיה?

"המזוודה", שעלתה השבוע בארצות הברית, מעניקה למשפחה ענייה מזוודה ובה 101 אלף דולרים, ואז מבקשת ממנה להחליט אם לתת אותה למשפחה אחרת שמתמודדת עם נכויות, חובות וקשיים ואולי זקוקה לכסף יותר ממנה

חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"המזוודה"צילום: צילום מסך, יוטיוב

השבוע עלתה בארצות הברית תוכנית ריאליטי חדשה, "המזוודה", שהוכיחה שוב את כוחו של הז'אנר בניצול אכזרי לצורכי בידור, תחת שקר על ניסוי חברתי שמלמד את המשתתפים והצופים לקח לחיים.

מפיקי התוכנית איתרו משפחות עניות שמתמודדות עם חובות, נכויות וקשיים שונים, והניחו על שולחנן מזוודה ובה 101 אלף דולרים. בשביל משפחות רבות מדובר בסכום משמעותי, ואילו בשביל הרשת המשדרת, סי-בי-אס, מדובר בהוצאה פעוטה (לפי "ניו יורק מגזין", נשיא התאגיד, לס מונבס, השתכר בשנה החולפת יותר מ-54 מיליון דולר, ומשתכר ביום אחד שכר כפול מהמשכורת השנתית של משפחה אמריקאית ממוצעת).

התוכנית, שכבר בשלב הקדימונים הסתמנה כאחת מתוכניות הריאליטי הנצלניות שנראו בשנים האחרונות, מתעכבת על תיאור שגרת היום-יום הקשה של כל משפחה. המצלמה מתעדת את רגעי האושר ואת תחושת ההקלה שמתעורררת ברגע שהמזוודה נפתחת ובני המשפחה שומעים ששטרות הדולרים הארוזים שייכים להם.

רק לאחר שנסחטו כל דמעות השמחה של בני המשפחה, שמספרים כיצד הכסף יסייע להם לשלם את חובותיהם, לאמץ ילד ובאופן כללי יעניק להם תקווה לעתיד, מגיע הטוויסט הצפוי, שכולו סחטנות רגשית מכוערת. מנחי התוכנית מספרים למשפחה שיש לה אפשרות להעניק את הכסף, או חלק ממנו, למשפחה נוספת שנתונה בקשיים כלכליים ומתמודדת עם שגרת חיים מאתגרת. בני המשפחה מקבלים בהדרגה מידע פולשני על הבעיות שעומדות בפני המשפחה האחרת וצריכים להחליט מה לעשות עם המזוודה, או במלים אחרות - לקבוע מי יותר מסכן.

מהר מאוד מגיעה תפנית נוספת: מפיקי התוכנית מגלים שמזוודה נוספת הוענקה גם למשפחה השנייה, וגם עליה להחליט אם להעניק את הכסף למשפחה הראשונה שהוצגה בתוכנית (שתי המשפחות אינן מודעות לקיומה של מזוודה נוספת). מאותו הרגע, התוכנית נועצת את ציפורניה ברגעי העצב הקשים של כל משפחה. הדמעות נשפכות בכל סצינה ואחת המשתתפות אפילו מקיאה מרוב חרדה.

"לנו לפחות יש ביטוח בריאות", אומר חייל נכה שאיבד את רגלו בעיראק, מתגורר בדירה בקומה שלישית ומתמודד עם חוב גדול מהמשכורת השנתית של אשתו, שעובדת כאחות לילה ומצפה לילד שני. לבני המשפחה השנייה - בעל שאיבד את עבודתו לאחר שלקה בהתקף לב ומחזיק במשאית גלידה שלא מניבה רווח כלכלי מספק ולאשתו שעובדת במשרה חלקית - אין ביטוח רפואי כבר שנים.

התוכנית משסה את המשפחות זו בזו במעין גרסת המציאות של "משחקי הרעב". היא מזמינה אותן האחת לביתה של השנייה, כדי שיוכלו לראות מקרוב למי קשה יותר. אחת המשפחות מביטה בתמונות שתלויות על המקרר אצל המשפחה השנייה ומכריזה שבניה נראים מאושרים, ובעצם רומזת שמי שמצליח לצלם סלפי מחויך בסוף יום קשה לא זקוק לדבר.

"המזוודה"צילום: צילום מסך, יוטיוב

התוכנית מתעכבת על העוני הקשה, מלחמת ההישרדות והחובות הגדולים של כל משפחה, שכוללת הורים שמבלים את ימיהם בבכי על כך שאינם מסוגלים לכלכל את ילדיהם. אבל יוצרי התוכנית אינם מעזים להשתמש במלה "עניים" אלא הם מתארים את המשפחות כ"בני מעמד הבינוני שעובדים קשה למחייתם".

מדובר במניפולציה מחושבת שמטרתה להקל על הצופים לגלות סימפטיה למשתתפים, ולהדגיש שלא מדובר בעניים "עצלנים" שהם רואים ברחוב ומסיטים את מבטם - אותם ענייים שלכאורה נכשלו במימוש החלום האמריקאי שלפיו כל אחד יכול להצליח אם רק יעבוד קשה - אלא באנשים חרוצים שנתקלו בחוסר מזל.

הקריין בקדימונים לתוכנית מתעקש שהלקח החשוב מהבידור על חשבון המשפחות הוא שהן "למדו בדרך שהכסף לא חשוב אלא המסע שמזכיר להם מה חשוב בחיים" - מוטו שבדרך כלל נשמע מפיהם של אנשים שיש להם כסף, והרבה ממנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ