מאות אלפי צופים קוראים לאובמה להעניק חנינה לנאשם מהסדרה "עשייתו של רוצח"

הצופים דורשים לשחרר את סטיבן אייברי בעקבות הסדרה התיעודית של נטפליקס, המציגה כיצד נאסר למשך 18 שנה בעוון פשע שלא ביצע. לאחר שתבע מהרשויות פיצויים בסך מליוני דולרים, הואשם והורשע בפשע אחר

חן חדד
חן חדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"Making A Murderer"
"Making A Murderer"צילום: צילום מסך, יוטיוב

לפני כשבועיים עלתה בנטפליקס סדרה תיעודית חדשה בשם "עשייתו של רוצח" ("Making A Murderer"), המצטרפת ל"ג'ינקס" ולפודקאסטים של "סיריאל" בז'אנר הפשע אמיתי, שבמסגרתו נבחנים מחדש פרטי חקירה שהתבצעה במציאות. כעת, מאות אלפי צופים, שהשתכנעו לאחר הצפייה בחפותו של סטיבן אייברי שהואשם ב-2007 ברצח, דורשים את שחרורו.

הסדרה, שכוללת עשרה פרקים, מגוללת את סיפורו של סטיבן אייברי, שהורשע באונס. העובדה שהראיות בפרשת התקיפה היו שנויות במחלוקת לא השפיעה על חבר המושבעים, ששלח אותו לכלא ל-18 שנה. לאחר שריצה את מאסרו, התקדמות טכנולוגית איפשרה לקיחת דגימת די.אן.איי, שחשפה שהפושע האמיתי היה אנס שפעל באיזור והיה מוכר למשטרה. שחרורו של אייברי סוקר בהרחבה בתקשורת, וכן החלטתו לתבוע את משרד השריף ואת מחוז מניטווק על העוול שנגרם לו, בדרישה לפיצויים בסך 36 מליון דולר. אז, כשנתיים בלבד לאחר ששוחרר מהכלא, אייברי נעצר בשנית והואשם כחשוד העיקרי במשפט הרצח של הצלמת תרזה הלבק.

יוצרות הסדרה, לורה ריקרדי ומוירה דמוס, נתקלו בסיפורו של אייברי במאמר שקראו ב-2005. בעשור שחלף מאז, הן ליקטו ראיות ובחנו מחדש את פרטי הפרשה בניסיון להבין האם אייברי הופלל על ידי הרשות התובעת בנסיון להימנע מלהודות בקלונם ולשלם את הפיצויים. במהלך הסדרה, השתיים חושפות את הכשלים במנגנון הפנימי של מערכת המשפט האמריקאית, המאפשרת לאדם חף מפשע להיאסר בעוון פשע שלא ביצע במשך 18 שנה.

בניגוד ל"ג'ינקס" שהראתה כיצד המליונר רוברט דרסט משתמש בכספו כדי להתחמק שוב ושוב מהרשויות בעזרתם של עורכי דין מיומנים, "עשייתו של רוצח" מציגה את התמודדותו של אדם נטול אמצעים והשפעה מול מערכת המשפט ומול שוטרים, שכנראה שתלו ראיות בזירת הפשע. כתוצאה מחוויית הצפייה המתסכלת, מאות אלפים נהרו לחתום על שתי עצומות מקוונות שדורשות מהנשיא אובמה להעניק חנינה לאייברי, שהורשע יחד עם אחיינו, ברנדן דסיי, במותה של הלבק.

מאז עליית הסדרה, טוויטר מווצף בתגובות של צופים זועמים המביעים את תדהמתם מחוסר הצדק במערכת המשפט בצד התגית "שחררו את סטיבן אייברי. כ-250 אלף צופים מ-144 מדינות חתמו עד כה על העצומה לשחרורו באתר Change.org, וכ-50 אלף צופים נוספים חתמו על העצומה באתר הבית הלבן, המתארת את הפרשה כ"כתם שחור על מערכת הצדק".

באתר "Vox" מיהרו לצנן את גל המחאה בכתבה המסבירה שנשיא ארצות הברית יכול להעניק חנינה רק לפשעים פדרלים. "מאחר שאייברי הורשע בבית משפט של המדינה, שתי העצומות הקוראות לחנינה אינן אפקטיביות", נכתב. "העצומות מעידות על בעיה גדולה יותר בהבנת הציבור את מערכת המשפט האמריקאית ובאופן שבו היא מוצגת על ידי התקשורת".

בעוד שהצופים מציפים את הרשת בתסכולם, התובע הראשי במשפטו, קן קראץ, טוען בראיונות שיוצרות הסדרה השאירו על רצפת העריכה מידע רלבנטי שיוכיח את אשמתו של אייברי. "באופן מכוון, הן לא מספרות לצופים על לפחות 80% מהראיות שהוצגו בפני חבר המושבעים, ובהן הסלולרי של הלבק, מצלמתה, מכוניתה ומקומות נוספים שבהם הופיע הדי.אן.איי של אייברי", אמר.

במגזין "טיים" הודו שהסדרה משכנעת בעוול הקשה שהיא מציגה, אבל הדגישו שמדובר בגרסה אחת של האמת. המגזין הזהיר שמרתון הצפייה האינטנסיבי מעניק לכל צופה את התחושה שהוא מומחה לפרשה, ובדרך הופך פשע שהתרחש במציאות לבידור להמונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ