מנכ"ל רשת למנכ"ל קשת: במקומך, לא הייתי מייצר גיבור כמו שי חי

בפאנל שעסק בעתיד הטלוויזיה אמר מנכ"ל רשת כי כאשר "האח הגדול" יעבור אליו, הוא יוגש בצורה יותר מוסרית מאשר בקשת. מנכ"ל קשת טען כי אין להימנע מהצגת גיבורים רעים בתוכניות ריאליטי

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

מפגש פסגה נדיר בין המנכ"לים של זכייניות ערוץ 2 קשת ורשת ומנכ"ל ערוץ 10 הוביל להתכתשות במסגרת פאנל שעסק בעתיד הטלוויזיה, כחלק מכנס "אפקט טי וי" שנערך היום (שלישי) בתיאטרון הבימה בתל אביב.

במהלך הכנס ביקש מנחה הפאנל, ניב רסקין, ממנכ"ל קשת, אבי ניר, להגיב לקביעה שתוכנית כמו "האח הגדול" מקדשת גיבורים אלימים ולעתים אף גבוליים מבחינה נפשית. ניר, שביקש להגן על תוכניתו המצליחה, קבע כי השאלה שטחית: "כשיש בדרמה דמות של איש רע, בין אם זה בסרט של ג'יימס בונד או בסדרות דוגמת 'דה קילינג' או 'ברודצ'רץ', אתה לא תבוא למפיק ותדרוש שלא יהיו שם גיבורים רעים. בסופו של דבר גיבורים נוצרים על פי המדיה. המסך משקף מציאות. כשמישהו פועל בכוחנות והתגובות אליו הן חיוביות, זה אומר שהתוכנית לא בסדר? שהשליח לא בסדר? אתה אומר שלשליח אסור להראות משהו שלילי". ניר הוסיף כי בעיניו, "תפישה של שיקוף תופעות שליליות היא תפישה שטחית מאוד. יכול להיות שאנחנו עושים טעויות אבל מה ההבדל בין דמות ריאליטי לדמות בסדרה? ההבדל הוא שהדמות בריאליטי מציגה מראה הרבה יותר ברוטלית מזו שאתה מרשה להראות".

מימין: אבי ניר, אבי צבי, יוסי ורשבסקי וניב רסקין בפאנל היוםצילום: אבישג שאר-ישוב

מנכ"ל רשת, אבי צבי, שייקח לזרועותיו את פורמט "האח הגדול" בשנה הבאה בעקבות עסקת האיחוד עם "אנדמול" המחזיקה בפורמט, ציין כי לא יגיש את התוכנית לציבור כפי שהיא הוגשה עד היום בקשת. הוא פנה אל ניר ואמר: "את 'האח הגדול' שאתה עושה, אני לא הייתי עושה. ואם צריך לבחון את האמירה שלי, אתה יכול לבחון אותה ב'הישרדות'. היינו יכולים ליצור בקלות דמות כמו שי חי ותראה עם מה נשארנו: עם סיפור סינדרלה של טילטיל (המתמודד לירון אורפלי) ועם מחנכת שכותבת מכתב על זה שהיווינו דוגמה לנוער. גם אנחנו עשינו טעויות. יכול להיות שבעוד שנה אני אעשה את 'האח הגדול', ואני אשב פה ואחטוף ממך, אבל אני חושב שבתור האחראים על העניין הזה, צריך לגלות עוד אחריות".

בהמשך דבריו טען צבי כי ברשת מאמינים בצנזורה של תוכניות ריאליטי: "שידרנו פרק של 'משחקי השף' והיתה שם התפרצות של אסף גרניט. הוא דחף איזה מיקסר ואיבד את העשתונות. פירק שם את כל המטבח וזה לא ראוי ולא נכון לשדר את זה. זה חוטא לערכים של התוכנית. גם על מה ששודר היה ויכוח עד הרגע האחרון ברשת".

מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, התלוצץ ואמר שגם כששידר בערוץ את התוכנית "הישרדות", הודה כי מדובר ב"זבל טלוויזיוני". כשנשאל על ידי ניר אם לדעתו צריך לצנזר גם מציאות חדשותית שמשקפת מציאות אלימה ועגומה, השיב: "יש הבדל גדול בין סרט קולנוע לבין דרמה לבין תוכנית שמבקשת לשקף מציאות. אני עוד תקוע קצת בימי 'שושלת' ואני לא זוכר שהיה צבא האמת של ג'יי־אר. זה ההבדל הגדול. צבא האמת של שי חי. אני חושב שיש מקום לריאליטי, וזו טלוויזיה טובה ואין לי עניין ערכי מול זה, אבל בואו לא ניתמם. יש הבדל גדול בין הצגת החייל בחברון שירה במחבל ומוצג בחדשות לבין זה שאתה מכניס לכל בית פעמיים בשבוע את האיש הזה, שי חי".

לצד הוויכוח הנוקב בעניין "האח הגדול", שלושת המנכ"לים הסכימו כי הרעיון של פיצול ערוץ 2 בשנה הבאה, כפי שקובע הרגולטור, הוא מתכון לאבדון בעבור הטלוויזיה המסחרית בישראל. צבי ציין כי "אם קשת ורשת יתפצלו זו תהיה תקלה איומה — לצופים, לבעלי המניות ולרגולטור. אנחנו צריכים לעשות הכל כדי שיהיה מיזוג בין קשת לרשת. אנחנו בנינו ביחד את אחד המותגים הכי אהובים ומוערכים שזה ערוץ 2, ולפרק את זה עכשיו זו תהיה בכייה לדורות. בתור מנהל, מכיוון שהתסריט הזה קיים, אנחנו מתכוננים לכך, כולל הצטיידות במותגים כמו 'האח הגדול' ו'הישרדות'. אנחנו צריכים יותר מותגים. ולמרות זאת, אני חוזר ואומר שאין היתכנות כלכלית לשלושה ערוצים. אחד הגופים יקרוס וזה יהיה מסחרר כמה מהר תהיה הנפילה. אנחנו מדינה בגודל של ניו ג'רזי. אין מודל כלכלי שיחזיק פה שלושה ערוצי ברודקאסט". ורשבסקי וניר הביעו דעות דומות.

בשלב מסוים הפנה רסקין את הדיון ביחס לערוץ 20 ושאל את המנכ"לים מה דעתם על ניסיונו לשדר תוכניות אקטואליה וחדשות. בתגובה אמר ורשבסקי: "אם ערוץ 20 רוצה להתנהל כמו ערוץ שידור מלא, יתכבד וייקח רישיון. אם הוא רוצה להיות ערוץ ברודקאסט, שיהיה מחויב בסוגה עילית. במצב הנוכחי, אין פה תחרות הוגנת. אנחנו משקיעים היום 65 מיליון שקל כערוץ 10. הם לא מוכנים להשקיע גם עשירית מזה". ניר הוסיף לדבריו של ורשבסקי ואמר: "הבסיס הוא תחרות שווה. אני חושב שהשאלה הזאת לא רלוונטית: הרגולטור צריך לקבוע כללים שוויוניים לכולם וכל עוד יעשה זאת, הכל בסדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ