העיתונאי אלישע שפילגמן מת בגיל 71

שפיגלמן היה כתב כלכלי ועורך בקול ישראל ובערוץ 1. בין היתר, הוא היה הראשון לדווח על המעבר מלירה לשקל והתעמת עם שר האוצר, יורם ארידור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

העיתונאי ואיש רשות השידור אלישע שפיגלמן מת אתמול (שישי) לאחר התמודדות ממושכת עם מחלה קשה והוא בן 71. הוא הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים, ובהם השחקנית נטע שפיגלמן.

אלישע שפיגלמןצילום: אלישע שפיגלמן

שפיגלמן, שגדל בקיבוץ עין השופט והתבגר בחיפה, החל לעבוד ככתב כלכלי בקול ישראל בתחילת שנות ה–70. בין השנים 1975–1977 שימש כמנהל מחלקת יומני החדשות של קול ישראל ולאחר מכן כעורך "יומן השבוע" בתחנה.

בהמשך כיהן כראש הדסק הכלכלי בערוץ 1, וב–1980 היה הראשון לדווח על חילופי המטבע בישראל — מהלירה לשקל. באותה שנה הסתכסך עם שר האוצר אז, יורם ארידור, שטען כי שפיגלמן אינו נותן סיקור מספיק לתוכניותיו הכלכליות ודרש ממנכ"ל רשות השידור, יוסף (טומי) לפיד, לפטר אותו. לפיד התנגד ובתגובה נמנע ארידור מהענקת ראיונות לרשות. ארידור גם הודיע כי הוא מסרב לאשר את תקציבה השנתי של רשות השידור, כפי שחייב החוק, ועבר לשיטה של אישור התקציב לחודש אחד בלבד כדי להפעיל לחץ על הרשות, במטרה לגרום לה לפטר את שפילגמן. שר החינוך זבולון המר, שהיה ממונה על רשות השידור, העניק גיבוי לרשות ובסופו של דבר השתכנע שר האוצר להפסיק את החרם.

ידיעה נוספת שחשף שפיגלמן בעבודתו היא המצאתו המפוברקת של יעקב מרידור על מתקן "מהפכני" שעשוי להפיק אנרגיה עצומה ולהניב רווחים למדינת ישראל. לימים התברר שהממציא, דני ברמן, היה נוכל וההמצאה היא תרמית.

ב–1983 מונה שפיגלמן לציר הכלכלי בניו יורק ולמנהל רשות ההשקעות של ישראל בארצות הברית. ב–1987 חזר לרשות השידור ושימש ככתב. בין היתר, הוא סיקר את משפטו של ג'ון איוון דמיאניוק, ערך כתבות תחקיר על פרשת דרעי והיה עורך "מבט לחדשות". בתחילת שנות ה–90 ערך מהדורות חדשות בערוץ 1 ובתחילת העשור הקודם ערך את "יומן", תוכנית האקטואליה השבועית המשודרת בימי שישי. בשנים 2003–2002 ערך את התוכניות "בין הכותרות" ו"מוקד". בתפקידו האחרון ברשות היה הממונה על קבילות הציבור. בשנים 2003–1999 הוא כיהן כיו"ר האיגוד הארצי של עיתונאי ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ