רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

יהודי ארצות הברית נגד "ארץ נהדרת"

"במקום להזדקן בחן, הישראלים מחפשים מישהו חלש להיטפל אליו". כך נכתב במגזין תרבות של הקהילה היהודית בארצות הברית. הסיבה לכעס - מערכון של "ארץ נהדרת" שמציג את המשתתפים בפרויקט "תגלית" כרפי שכל

תגובות

 "הפארודיה על מערכון 'ארץ האבות' לא מצחיקה", זו הכותרת שניתנה למאמר חריף נגד התוכנית ארץ נהדרת, במגזין האינטרנטי טאבלט, שקוראיו הם הקהילה היהודית בצפון אמריקה. הכותב לייל ליבוביץ התייחס בדבריו למערכון ששודר בתוכנית הראשונה בעונה החדשה, ובה מגלמים חברי הקאסט משתתפים בתוכנית "תגלית" שמגיעים לארץ. "העובדה שישראלים צוחקים מבדיחות על JAP (ראשי תיבות - Jewish amrican princess) לא קשורה לאמריקאים ולאיך שהם נראים, אלא לישראלים", הוא כותב. "זה משונה מצד "ארץ נהדרת" לצחוק על חשבונם של צעירים שהשקיעו ארבע שנים בלימודים אקדמאים, בעוד רוב הישראלים עושים עבודות משרד בשירותם הצבאי".

כפי שפורסם לראשונה באתר וואלה, ליבוביץ' מייצג קולות מתוך הקהילה היהודית בארצות הברית, שזועמים על הדרך בה הוצגו במערכון. "בשנות ה-70 הישראלים ראו עצמם כגיבורים, לוחמים שקופצים ומשתתפים במבצע אנטבה", ממשיך ליבוביץ'. "אבל במקום להזדקן בחן, עכשיו הם מחפשים מישהו חלש להיטפל אליו". פרויקט תגלית כידוע, הוא מסגרת שמעודדת צעירים מכל העולם להגיע לביקור בישראל, בכדי לנסות ולשכנעם לעלות ארצה. במערכון מוצגת דמותו של ג'וש של נער גדל מימדים, שהמילה היחידה שיוצאת מפיו היא "awesome!". דמות אחרת היא של צעיר מסומם אותו מגלם יובל סמו. עלמה זק ורועי בר נתן משחקים שתי נערות צעירות, גם הן נלהבות במיוחד (גם כשנאמר להן שהמשלחת בדרך ליד ושם), שצוהלות וצוחקות בכל דקה. "בזמן שהם צוחקים על היהודים האמריקאים, הם אלה שדואגים למצוא דרכים לעזור לישראל לחלץ את עצמה מהמצב ההרסני שבו היא נמצאת". חותם ליבוביץ' את דבריו.

אנשי תגלית מצידם לא מתרגשים - "ארץ נהדרת, תכנית הסאטירה הפופולרית והבולטת בישראל, החליטה לשים את תגלית על סדר יומה, וזאת כפרויקט הציוני המוביל בעולם היהודי", אומר דורון קרני, סמנכ"ל השיווק של תגלית, "תגלית הינה חלק בלתי נפרד מן התרבות הישראלית ועל כן טבעי לנו שבתור כך ארץ נהדרת בחרה להתייחס אליה". 

 

מקשת נמסר בתגובה: "המערכון מתייחס בעיקר בביקורת על החברה הישראלית שמנצלת את תמימותם ואהדתם המוחלטת של הצעירים האמריקנים. קיבלנו הרבה מאוד תגובות מבוגרי 'תגלית' שמצאו את המערכונים משעשעים ביותר.

כרטיסים להופעות והצגות

tm_tools.isArticleType(story) : true